İnceleme | Detroit: Become Human

Sonunda bağımsız yapımların dışına çıkmak ve büyük yapımlara göz atıyor olmak oldukça hoş. Bunu, bağımsız yapımları sevmediğimden söylemiyorum fakat büyük yapımları eleştirmek çok daha kolay, çünkü ellerinde bağımsız yapımcılar gibi sınırlı bütçe yok. Hatta bağımsız oyunları birkaç kişi yaparken, büyük yapımlarda yüzlerce kişi ve hatta birden çok oyun stüdyosu birlikte çalışıyor. Evet, sonunda büyük bir yapım ile karşınızdayım ve bu “büyük yapım” başlıktan da gördüğünüz üzere Detroit: Become Human.

Detroit: Become Human 24 Nisan 2018 tarihinde çıkışını yapan Playstation 4’e özel (Playstation 4 Exclusive) bir oyun. Quantic Dream‘in geliştirdiği Detroit: Become Human, bütün dünyada oldukça ses getirmeyi başarabilen bir yapım oldu ve oyunculardan neredeyse tam puan aldı. Ayrıca Detroit: Become Human, yakaladığı satış başarısı nedeniyle Windows PC platformuna da çıkış yapmaya karar verdi. Fakat maalesef Detroit: Become Human şuan için Steam‘de yer almıyor. 12 Aralık 2019’da Epic Games üzerinden satışa sunulan Detroit: Become Human, ilk bir yıl boyunca Epic Games Exclusive olacak. Yani, 2020 yılı boyunca Detroit: Become Human‘ı sadece Epic Games Store üzerinden satın alabileceksiniz. Eğer oyunu Steam‘den satın almak istiyorsanız ancak 2021 yılının başlangıcında satın alabileceksiniz.

Detroit: Become Human hikayesi oldukça başarılı. Detroit: Become Human 2038 yılına götürüyor bizi. Teknoloji sınırlarını zorluyor ve hayal edebileceğimizin de ötesine geçmiş durumda. İnsanlara birebir benzeyen androidler üretilmiş; insanlar gibi konuşuyorlar, insanlar gibi yürüyorlar, insanlar gibi davranıyorlar. Detroit: Become Human’da üç farklı android karakteri yönetiyor ve onların kaderini, aynı zamanda tüm insanlığın kaderini belirliyorsunuz. Yönettiğiniz androidlerin hayatı da, verecekleri kararlar da sizin elinizde. Sadece kendi karakterlerinizin değil, başka karakterlerin de hayatının nasıl şekilleneceğine (yani; ölecekler mi, yaşayacaklar mı?) karar vermeniz gerekecek. Vermiş olduğunuz en basit karar bile geleceğinizi etkiliyor, oyunun hikayesini değiştiriyor. Bu yüzden her konuda dikkatli olmalı, en iyi seçeneği düşünmelisiniz. Marcus, Kara ve Connor isimli üç karakterin hikayesine yön verdiğimiz Detroit: Become Human, akış şemaları konusunda en karışık, her seçimin birbiriyle bağlantılı olduğu nadir oyunlardan birisi. Ayrıca hikayesi ve sizi etkilemesi ile bunu başaran en iyi oyunlardan birisi de sayabiliriz.

Detroit: Become Human‘ı daha yeni oynadığımı ve bitirdiğimi söylemeliyim. Bu incelemeyi bu kadar geç yazıyor olmamın tek sebebi de bu. Oyunu, kararları, her şeyin birbirine bağlı olmasını ve bunların yanında hikayenin müthiş seviyede etkileyici ve akıcı olmasına bayıldım. Maalesef zengin hikayeli ve özellikle seçimlerinizin hikayeye etki ettiği oyunların sayısı gün geçtikçe azalıyor. Bu eksikliği bazı bağımsız yapımlar kapatmaya çalışsa da Detroit: Become Human gibi büyük yapımlar ortaya çıkamıyor. Çünkü herhangi bir bağımsız yapımcının bütçesi ve gücü ile Sony ve Quantic Dream‘in gücünü karşılaştırmak mümkün bile değil. Detroit: Become Human şu an için Playstation 4 bahar indirimleri nedeniyle 249 TL’den 45 TL’ye düşmüş durumda. Eğer bir Playstation 4 kullanıcısı olarak Detroit: Become Human‘ı hala oynamadıysanız bu sizin için büyük bir fırsat. Oyunu her oyuncuya şiddetle öneriyorum. Eğer Detroit: Become Human‘ı sadece video izleyerek bitirdiyseniz bunun yeterli olmadığını ve kendinizin birebir deneyimlemeniz gerektiğini de belirteyim. İyi oyunlar!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.