İnceleme | Beat Cop

Merhaba, bugün 30 Mart 2017’de çıkışını yapan Beat Cop isimli bağımsız oyundan bahsedeceğim. Beat Cop, piksel grafiklere sahip olan, 80’li yıllarda geçen, polisiye temalı bağımsız bir oyun. Ayrıca yazıya başlamadan önce şunları belirtmeliyim. Beat Cop Türkçe dahil olmak üzere toplamda 12 dili destekliyor. Oyunda bir seslendirme olmadığı için hiçbir dilin seslendirmesi yer almıyor fakat arayüz ve alt yazılar konusunda 12 dili de (Türkçe de dahil) sorunsuz ve eksiksiz bir şekilde destekliyor. Ayrıca Beat Cop sistem gereksinimleri de oldukça rahat, yani Beat Cop sistem isteyen bir oyun değil. Bu yüzden neredeyse herhangi bir bilgisayarla Beat Cop oynamanız mümkün ve bu da oyun için bir avantaj.

Beat Cop, 80’ler polisiye dizilerinden esinlenen piksel grafikli bir macera oyunu. Jack Kelly isimli bir polis memurunu 21 gün boyunca yönetiyoruz; oyunda mafya, çete ve halk/polis olmak üzere üç ayrı etken/taraf bulunuyor. İstersek herhangi bir tarafı seçerek sadece onların işlerini yapabilir ve onlarla iyi anlaşabilir; istersek tarafsız bir politika uygulayarak tüm her kesime eşit derecede yaklaşabiliriz. Ben mafya ve çeteyi biraz kızdırıyor olsam da onlarla ilişkimi dengede tutmayı başardım ve ayrıca halk/polis ile ilişkilerim de en iyi seviyedeydi. Yani halk beni seviyordu. Değişik kesimlerle kurduğunuz ilişkilere göre oyunun size sunduğu şeyler kısmen değişiklik gösterebiliyor. Oyunda bir hikayeyi takip ederken, aynı zamanda normal bir polis memurunun yapması gerekenleri de yapmayı ihmal etmiyoruz. Suçluları yakalıyor, park cezası kesiyor, araçları çektiriyor, farları kırık ve lastikleri hasarlı olan araçlara da ceza kesiyoruz. Bazen bunları günlük görevler olarak amirimizden alıyoruz. Amirimiz, her gün başlamadan önce bize gün içerisinde yapmamız gerekenleri söylüyor. Örneğin herhangi bir günde en az 10 park cezası kesmenizi ve bu araçların en az 5 tanesini çektirmeniz gerektiğini söylüyor. Bu görevleri tamamlamanız da polis ile ilişkilerinizi yükseltiyor ve amirinizin gözüne girmeyi başarıyorsunuz.

Beat Cop oynanış süresi her günün yaklaşık 20 dakika sürdüğünü düşünürsek yaklaşık 6-7 saate denk geliyor. Fakat siz konuşmaları hızlıca atlamaya çalışırsanız bu süreyi 3-4 saate kadar indirmeniz de mümkün. Beat Cop hikayesi ise bir cinayetle suçlanıyoruz, bunun yanında kaybolan/çalınan elmasları da bizim çaldığımız düşünülüyor ve bu iki konu hakkında bir şeyler yapmamız gerekiyor. Oynadığım en iyi bağımsız oyunlar listesinde ilk 5’e giremeyecek olsa da, ilk 20’de kesinlikle yeri olduğunu düşünüyorum. Komik, oynaması keyifli ve sizi asla sıkmayan bir oynanışa sahip olan Beat Cop, benden neredeyse tam puan almayı başardı. Zaten Beat Cop, ben bu incelemeyi yazdığım gün hali hazırda oldukça popüler bir bağımsız yapım olarak anılıyordu. Beat Cop şu an için 24 TL fiyatından satışta olsa da, fiyatı yüzde 80 indirimle 4,80 TL’ye kadar düşebiliyor. Ortalama 6 saatlik bir oynanış için 24 TL fiyatı hiç abartı olmasa da, sizlere Beat Cop‘ı satın almak için indirim beklemenizi öneriyorum. Şimdiden iyi oyunlar!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.