Knight Online Isınma Sorunu Nasıl Çözülür?

Knight Online‘da oyuncuların en çok şikayetçi olduğu konulardan biri, Knight Online‘ın iyi seviyedeki bilgisayarlarda bile tam performans gösterememesi ve oldukça fazla ısınması. Bu konuya kısmen de olsa bir çözüm bulunmuş gibi görünüyor, hemen, vakit kaybetmeden bu yöntemi/çözümü sizlerle paylaşmak istiyorum. Gelin, Knight Online ısınma sorunu nasıl ortadan kaldırılır ondan bahsedelim.

Dizüstü bilgisayarlar onları kısıtlamadığınız sürece sürekli olarak tam performans çalışmaya odaklanırlar. Bu yüzden, Knight Online gibi pek fazla sistem gereksinimine gerek duymayan oyunlarda bile tam performans, daha doğrusu tam kapasite çalışıyorlar. Knight Online ısınma problemi genellikle dizüstü bilgisayarların işlemcisinden kaynaklanmaktadır. İşlemci sürekli tam kapasitede, yani yüzde 100’de çalışmakta ve sürekli enerji tüketmektedir. Böylece, teknik olarak yüzde 20-25 civarında bir performans gösterse de, yine de tüm kapasitesiyle çalışmayı sürdürmektedir. Bu da ısınma sorununa yol açmaktadır. Knight Online ısınma sorunu nasıl çözülür diye soruyorsanız işte tek tek adımlar;

Knight Online ısınma problemini ortadan kaldırmak için iki yol bulunuyor;

Birinci yol: En basit yoldur. Sağ alt köşede (saatin yanında) bulunan şarj işaretine tıklayın ve güç seçeneği olarak “yüksek performans” yerine “dengeli” veya “pil tasarrufu” seçeneğini seçin. Böylece işlemci tam kapasitede çalışmak yerine, yani yüzde 100 yerine yüzde 75-80 civarında çalışacaktır ve ona göre performans sergileyecektir. Bu da ısınma sorununu biraz da olsa azaltacaktır.

İkinci yol: Bu yolda kendi ellerimizle işlemcinin hızını yavaşlatmamız gerekiyor. Aşağıdaki adımları takip edin;

Denetim Masası > Donanım ve Ses > Güç Seçenekleri > Plan Ayarlarını Düzenle

Ardından “Gelişmiş güç ayarlarını değiştir” seçeneğine tıklayınız. Açılan pencerede “İşlemci güç yönetimi” seçeneğini seçin. Sonrasında ise “En yüksek işlemci durumu” seçeneğine tıklayın. Sonrasında karşınıza;

Pilde: %100 – Prize Takılı %100 gibi iki seçenek çıkacak. Kullandığınız işlemci ne kadar iyiyse, bu yüzdeleri o kadar düşürebilirsiniz. Fakat yüzde 10-15 gibi seviyelere çekmeyin, büyük ihtimalle oyunda problem yaşayacaksınız. Bu yüzden yüzde 45 veya yüzde 50 seviyelerini tercih etmenizi öneriyorum. 

Tüm bu işlemler bittikten sonra son olarak “Sistem soğutma ilkesi” seçeneğini seçin ve “Prize takılı” seçeneğini “Etkin” olarak ayarlayın. Sonrasında sırasıyla “Uygula” ve “Tamam” seçeneklerine basın. Her şey bu kadar! Artık Knight Online‘ı ısınma sorunu olmadan oynayabilirsiniz.

Not: Dikkatli olun. Bu ayarı değiştirmek işlemcinize (küçük bir ihtimalle de olsa) zarar verebilir. Bu yüzden işlemcinin çalışma yüzdesini olabildiğince yüksek tutmaya çalışın. Ayrıca, Knight Online dışında bir oyun oynarken bu yüzdeleri tekrardan eski haline çevirmeyi unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.