Papers, Please İncelemesi

Merhaba, bugün 8 Ağustos 2013 yılında çıkışını yapan Papers, Please isimli bağımsız simülasyon oyunundan bahsedeceğim. Papers, Please point-and-click temelli, politik bir temaya sahip olan bir oyun. 

Dünyadaki en popüler bağımsız yapımların arasında yer alan Papers, Please, sınır kontrol noktasında çalışmaya başlayan bir memuru ve onun yaşadıklarını konu alıyor. Komünizmle yönetilen Arstotzka’da sınır kontrol görevlisi olduktan sonra neredeyse tüm ülkenin yükü omuzlarımıza biniyor. Diğer ülkelerle yaşanılan politik sorunlar nedeniyle günden güne değişen ve çoğalan giriş şartları, her insanı noktası virgülüne kadar incelemek zorunda olmanız ve tüm bunların yanında ailenize bakmaya yetecek kadar para kazanmanız sizi oldukça zorluyor. Papers, Please‘de temel olarak sınırdan geçen insanları denetliyor, onların ülkenize giriş yapıp, yapmamalarına karar veriyorsunuz. Aslında karar vermekten çok, onları inceliyor, tüm belgelerine bakıyor, “bir sorun teşkil etmediklerine” karar verdikten sonra pasaportlarına onay damgasını basıyorsunuz.

Yaşanılan terör saldırıları ve Arstotzka’nın genel problemleri, hatta bunlarla birlikte Arstotzka’nın komşu ülkelerle ilişkileri nedeniyle size verilen iş, omuzlarınızdaki yük her geçen gün inanılmaz derecede artıyor. İlk günlerinizde sadece pasaport ve giriş izinleri gerekirken, denetlemeniz gereken birkaç şey varken; gün geçtikçe tek bir kişinin dört veya beş belgesini incelemek zorunda kalıyorsunuz. Ve bunları eksiksiz ve hızlı bir şekilde yapmalısınız; çünkü ülkenize giriş yapmaması gereken birisi giriş yaptığında maaşınızdan para kesiliyor. Ve bunun yanında mesai saatlerinizi iyi değerlendirmeli, oldukça hızlı bir şekilde sınırdaki vatandaşların işlemlerini tamamlamak zorundasınız. Çünkü Papers, Please‘de işlemlerini yaptığınız her bir vatandaş için ücret alıyorsunuz, günlük veya haftalık değil.

Papers, Please Steam‘de 28 bin kullanıcının incelemeleriyle yüzde 96 oranında olumlu bulunan, sevilen ve popülerliğini hala koruyan bir oyun. Papers, Please Türkçe dil desteği sahip olmasa da, Papers, Please Türkçe yama ile birlikte oyuna neredeyse sorunsuz bir yama yüklemeniz mümkün. Ayrıca oyunda Steam başarımları ve Steam koleksiyon kartları da yer alıyor. Şu an için Steam’de 18 TL’ye satılan Papers, Please‘i satın almak için aşağıdaki bağlantıya tıklayabilir ve oyunun Steam sayfasına erişebilirsiniz. Burada oyuna göz atabilir, görsellerine ve videolarına bakabilir, incelemeleri okuyabilir ve oyunu satın alabilirsiniz. Papers, Please‘i her oyuncunun en az bir kere deneyimlemesi gerektiğini düşünüyorum ve oyunu şiddetle öneriyorum. İyi oyunlar!


Steam | Papers, Please

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.