Knight Online (STKO) Oynanır Mı?

Merhaba. Bugün Türkiye’nin gelmiş geçmiş en çok oynanan oyunlarından birisi olan Knight Online‘ın 2020’de ne durumda olduğuna biraz göz atacağız. 

Bu yazı, daha önce Knight Online oynamamış kullanıcılara değil, Knight Online‘a geri dönmeyi düşünen oyunculara göre yazılmıştır.

Knight Online, neredeyse 2010’a kadar oldukça artan bir oyuncu kitlesine sahipti. İnternet kafelerde Knight Online oynanıyor, arkadaş çevrelerinde Knight Online dışında bir şey konuşulmuyordu. Fakat artık o günler geçti ve Knight Online 2011, belki de iyimser olmak gerekirse 2012’nin ardından pek de yüzüne bakılmayan, geri planda kalan bir oyun oldu.

Yeni yıla girmişken ve Knight Online neredeyse 20. yılını kutlamaya yaklaşmışken çoğu kişinin aklında “Knight Online oynanır mı” sorusu bulunuyor. Biliyorsunuz; temelde USKOSTKO ve PVP sunucular olarak şu an için oynayabileceğiniz üç farklı Knight Online bulunuyor. Bugün sadece “STKO oynanır mı” sorusuna göz atacağız, çünkü üç Knight Online için de yazılacak bambaşka şeyler bulunuyor. Bir önceki yazımda USKO Oynanır Mı? onu tartışmıştık.

Açıkçası STKO‘yu veya diğer ismiyle SteamKO‘yu uzun süredir oynamıyorum. Fakat yine de hakkında yorum yapacak kadar ve sunucuların durumlarını değerlendirecek kadar bilgiye sahibim. STKO başlangıçta oldukça muazzam oyuncu kitlesiyle karşılaşmış, hileci karakterlerin de ortaya çıkmasıyla birlikte Premium almadan girilemez olmuştu. Yöneticilerin gerçekten iyimser çabalarıyla hileciler rapor edildikten sonra en geç 24 saat içerisinde, hatta STKO Discord sunucusunda rapor edilenler ise 1 saat içerisinde oyundan uzaklaştırılıyordu. Bu sistematik çalışma, oyuna gösterilen ilgi ve alaka kullanıcıları memnun etmişti. Üstüne bir de yüksek GB fiyatları da eklendiğinde STKO, USKO‘ya kıyasla çok daha cazipti. Fakat yola dolu sunucularla başlansa da, gün geçtikçe sunuculardaki oyuncu sayıları azalmaya ve haliyle de sunucu sayıları azalmaya başladı. Şu an için oyunda Cypher ve Pathos sunucuları yer alıyor. 

Cypher ve Pathos’u oynadığım ve bıraktığım süreye göre değerlendirmek gerekirse; ikisi de oldukça kötü ve sıfırdan başlamak isteyenler için tercih edilmemesi gereken sunuculardı. Pathos genel olarak pazar ve exp slotlarında neredeyse bomboştu, hayalet sunucu gibiydi. Pathos’ta oynamak için yapmanız gereken şey hazır bir karakterin üzerine item dizmek ve direkt olarak PK’ya çıkmak… Cypher’da ise işler öyle değildi. Pazarı (Pathos’a kıyasla) daha hareketli, exp slotları kısmen kalabalık ve PK’sı eğlenceliydi. Bu yüzden ben de Cypher’da oldukça zaman geçirdim.

Şu an için hiçbir şekilde oynamanızı tavsiye ettiğim STKO hakkında lafı pek fazla dolandırmaya da gerek yok. STKO serverları kötü durumda ve sıfırdan başlamanız için uygun bir yer olmadığını kesinlikle söyleyebilirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.