ISLANDERS İncelemesi

Merhaba, bugün 4 Eylül 2019’da çıkışını yapan, henüz çok yeni bir oyun olan ISLANDERS isimli bağımsız simülasyon oyununa göz atacağız. ISLANDERS çok minimalist bir yapıya sahip olan city-building oyunu. Fakat aynı zamanda hem bir strateji oyunu, hem de bir bulmaca oyunu.

ISLANDERS popüler bir geliştiricinin oyunu veya çok fazla reklamı yapılan bir yapım değil. Aksine başlangıçta ISLANDERS‘ın (bu denli) popüler bir oyun haline geleceğini hiç düşünmemiştim. Steam’de şu an için yaklaşık 7 bin kullanıcı incelemesi yer alıyor ve bunların büyük bir kısmı, yüzde 95’i olumlu olarak yorum yapmış durumda.

ISLANDERS hakkında bahsedecek pek fazla bir şey bulunmuyor fakat yine de oyun hakkında birkaç şeyi anlatmam gerekiyor. Çünkü oyunun görüntülerine baktığınızda “bu nasıl city-building oyunu?” diye kısa bir süre düşünmüş olabilirsiniz. Oyunun açıklamasında da yer aldığı gibi ISLANDERS: “Renkli adalara şehir kurabildiğiniz minimalist bir strateji oyunu.”. Evet, ISLANDERS adı üstünde adalara şehir kurulabilen bir oyun. Fakat bu sefer bildiğiniz city-building oyunların aksine spesifik yapıları kullandığınız ve puan toplayarak bulunduğunuz seviyeyi geçmeye çalıştığınız bir oyun sizi bekliyor. ISLANDERS size başlangıçta bir ada ve birkaç yapı seçeneği sunuyor. Bu yapıları adada uygun yerlere yerleştiriyorsunuz. Fakat her şey bu kadar basit değil. Bu yapıları yerleştirirken uygun yerlere yerleştirmelisiniz, çünkü ilerleyen seviyelerde gelecek olan yapılardan da puan kazanmaya çalışacak ve böylece seviye atlamaya devam edeceksiniz.

ISLANDERS‘da şehrinizi belirli bir düzen içerisinde kurmak, stratejik hamleler yapmak ve her şeyi doğru bir şekilde düşünmek zorundasınız. Çünkü yapılarınız ne kadar uyum içerisinde olursa o kadar puan kazanıyorsunuz ve oyuna devam etme şansınız artıyor. Çünkü eğer elinizdeki yapılarla ulaşmanız gereken puana erişemez ve seviye atlamayı başaramazsanız oyunu kaybediyorsunuz ve baştan başlamak zorunda kalıyorsunuz. Bu yüzden her binayı, her yapıyı birbiriyle uyum içerisinde, mantıklı olarak ve bir strateji belirleyerek yerleştirmelisiniz. Mevcut durumunuzu kurtarmak için rastgele ve hiç düşünmeden değil, ilerleyen seviyelerde gelecek yapıları da düşünerek hareket etmek zorundasınız.

ISLANDERS Türkçe dil desteğine sahip, bunun yanında ISLANDERS Türkçe dahil 12 dil desteği sunuyor. Ayrıca Steam başarımlarına sahip olan oyun, maalesef Steam koleksiyon kartlarına henüz sahip değil. ISLANDERS sistem gereksinimleri ise minimum seviyede oynamak isteyenlerin orta seviyede bir bilgisayarı olması gerektiğini gösteriyor. Örneğin, minimum GTX950 ekran kartı ve 2 GB RAM gerektiriyor.

Şu an Steam’de 11,50 TL’ye satılan ISLANDERS, gerek oynanışıyla, gerek tatlı grafikleriyle ve özellikle uygun fiyatıyla oldukça çekici! Aşağıdaki Steam bağlantısına tıklayabilir ve oyunu satın alabilirsiniz. Grafikleri önemsemeyen ve aynı zamanda city-building seven birisiyseniz oyunu öneriyorum. İyi oyunlar!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.