İnceleme: Path of Giants

Path of Giants oldukça yeni, henüz birkaç hafta önce çıkışını yapmış bir bağımsız yapım. Bulmaca çözme temalı macera oyunu olan Path of Giants, 14 Şubat 2020’de yayınlandı. Path of Giants‘ın hem geliştiricisi hem de yayımcısı olan Journey Bound Games‘in henüz ilk oyunları olduğunu da belirtmem gerekiyor.

Path of Giants, Türkçe hariç 13 dili destekliyor. Evet, maalesef Path of Giants Türkçe dil desteğine sahip değil. Ayrıca Steam başarımlarına sahip, koleksiyon kartları ise Steam’den onay aşamasında. Remote Play özelliğiyle Path of Giants‘ı telefondan, tabletten ve televizyondan oynayabilmeniz de mümkün. Path of Giants sistem gereksinimleri konusunda da oldukça rahat bir oyun, neredeyse düşük seviye bilgisayarlarla da oynayabileceğinizi söyleyebilirim.

Artık Path of Giants hakkında bir şeylerden bahsedelim ve oyunun içine dahil olalım. Path of Giants bir bulmaca oyunu ve 12 tanesi ana hikaye, 1 tanesi gizli hikaye, 4 tanesi de WinterFest olmak üzere toplamda 17 bölüme sahip. Oyunda üç karaktere sahibiz ve her bir karakterin gitmesi gereken belirli bir yer bulunuyor. Üç karakter de birbirine yardım ediyor; birbirlerinin üstüne çıkarak yukarıya çıkıyorlar veya inilmesi gereken yer oldukça yüksekse bir karakteri aşağıda bekletiyoruz ve onun üstüne inerek “yere düşmekten” kurtarıyoruz. Path of Giants‘ı anlatmak oldukça zor, çünkü bir bulmaca oyununun ne kadar başarılı şekilde anlatılabileceğini gerçekten bilmiyorum. Bu yüzden yazıdan pek tatmin olmayanlara oyunun görsellerine göz atmayı ve oyunun oynanış videolarını da izlemeyi öneriyorum.

Her bölümün sonunda ise bir diğer bölüme geçebilmemiz, mevcut bölümü tamamlayabilmemiz için ekstra bir bulmaca bulunuyor. Bu bulmaca duvarda yer alıyor ve bulmacayı yapmadığımız sürece bir sonraki bölüme geçemiyoruz, çünkü bulmacayı çözmek, duvarın (veya geçidin) açılmasını sağlıyor. Buradaki bulmaca ise üç karakteri yönetmekten, strateji oluşturmaktan ve birkaç dakika düşünmekten çok daha basit. Bulmacada üç karakterin renginin de bulunduğu güç kaynağı bulunuyor. Bu güç kaynaklarını borular ile birleştiriyor, üç kaynağın da borular sayesinde birbirine değmesini sağlıyorsunuz. Yani kısaca, üç bağlantı noktası arasında borular aracılığıyla bir bağ kurmaya çalışıyorsunuz. Aşağıdaki görsele bakarak demek istediğimi daha net ve kolayca anlayabilirsiniz.

Path of Giants hakkında daha fazla bahsedecek bir şey bulunmuyor. Bu oyun; anlatmak veya hakkında bir yazı okumak yerine direkt olarak oynanılması, deneyimlenmesi gereken bir oyun. Çünkü oynanışı ve bulmacaları oldukça zevkli, bana çok keyif verdi. Steam’de 24 incelemesi bulunan Path of Giants‘ın 24 incelemesi de olumlu olarak belirlenmiş ve bu da oyunu satın alanların pişman olmadığını gösteriyor. Yeni seviyeler ekleneceğini sanmıyorum fakat toplamda 17 seviyesiyle birlikte size yaklaşık 2 saatlik bir oynanış sunacağını garanti edebilirim. Şu an için Steam’de 16,50 TL’ye satılan Path of Giants‘ı satın almak isterseniz aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz. Path of Giants Steam mağazası üzerinden incelemeleri okuyabilir ve oyunu satın alabilirsiniz. Oyunu kesinlikle öneriyorum, iyi oyunlar!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.