Emily is Away Too İncelemesi

Merhaba, bugün daha önce de incelediğim, serinin ilk oyunu olan Emily is Away‘in devamı niteliğindeki Emily is Away Too isimli oyuna göz atacağız. Emily is Away Too, 26 Mayıs 2017 tarihinde çıkışını yapan bağımsız bir oyun.

Öncelikle oyun hakkında daha geniş bilgiye sahip olmak için serinin birinci oyunu hakkında yazdığım yazıya, yani Emily is Away İncelemesi yazısına gitmenizi tavsiye ediyorum. Fakat ilk oyunu henüz oynamadığı halde yine de burada kalmayı tercih edenleriniz varsa sizin için oyunu ve yapısını kısaca özetlemek istiyorum. “Emily is Away” serisinde; oyun tamamen bir konuşma programından (örneğin, MSN) oluşuyor ve tüm oyunu bu programın içerisinde geçiriyorsunuz. Burada arkadaşlarınızla konuşuyor, verdiğiniz kararlarla hikayeye yön verebiliyorsunuz. Ayrıca şu konuda da sizi uyarmalıyım; Emily is Away Türkçe yama arıyorsanız bulamayacaksınız. Daha doğrusu, ben en son baktığımda böyle bir yama bulunmuyordu. Bu yüzden oyunu oynamadan önce hatırı sayılır derecede bir İngilizce bilginizin olması gerekiyor; hikayeyi doğru düzgün takip edebilmek ve vereceğiniz kararları doğru bir şekilde seçmek için.

Oyunun yapısından bahsettiysek spoiler vermeden Emily is Away Too hikayesinden, başımızdan neler geçtiğinden çok kısaca bahsedeyim. Lisenin son yıllarını konu alan Emily is Away Too, bizi Emily ve Evelyn isimli iki hanımla baş başa bırakıyor. Her ikisini de (konuşma anlamında) idare etmek, onları fazla bekletmeden mesajlarını yanıtlamak ve hatta bazen her ikisinin de mesajlarına aynı anda, hızlıca ve doğru bir şekilde yanıt vermeliyiz. Eğer hızlı bir cevap alamazlarsa hemen kızıyor, küsüyor ve (o anlık) çekip gidiyorlar. 

Oyunun hikayesini (yine spoiler vermeden) eleştirmek gerekirse; açıkçası hikaye, akış ve seçenekler beni birinci oyuna göre çok daha fazla tatmin etti diyebilirim. Bu sefer “sadece” sinirlenmek yerine standart insan ilişkilerinde ne hissediyorsanız o sunulmuş durumda ve bu gerçekten de hoş olmuş, ayrıca gerçekliği artırmış. Seçimlerin önemli olduğu ve seçimlerimizle hikayeye yön verdiğimiz oyunları oldukça çok sevdiğimi, oynadığımı ve takip ettiğimi düşünürseniz, bu oyunu rahatlıkla değerlendirebilecek bir oyuncu olduğuma siz de hak verirsiniz. Bu yüzden Emily is Away Too‘yu oldukça fazla sevdiğimi, birinci oyuna kıyasla daha fazla eğlendiğimi söylemeden geçmeyeceğim.

Emily is Away Too sistem gereksinimleri konusunda hiçbir şekilde endişelenmenize gerek yok. Çünkü Emily is Away Too, tıpkı diğer bağımsız oyunlar gibi bilgisayarınızı hiç yormayacak bir oyun. Bu yüzden Emily is Away Too herhangi bir bilgisayarla oynayabileceğiniz, tatlı ve küçük bir oyun. Ayrıca bunların yanında oyunun içerisinde bulunan etkileşimler de oyuna oldukça renk katıyor. Konuştuğunuz kişilerin size müzikler göndermesi, onları oyunun kendi sitesinde açmanız ve dinlemeniz, piksel piksel ikonlar ve durum güncellemeleri…

Birinci oyunun ücretsiz yayınlamasından ve oldukça popüler olmasından 2 yıl sonra yayınlanan, bana göre çok daha donanımlı olan ve keyifli bir oynanış sunan Emily is Away Too, şu an için Steam’de 10 TL’ye satışta! İndirim günlerinde bu oyunu yüzde 80 indirimle 2 TL’ye almanız da mümkün. Ben böyle yapımların kesinlikle desteklenmesi gerektiğini, böylesine keyifli bir oyuna verilecek 10 liranın pek de fazla görülmemesi taraftarıyım. Fakat yine de son karar sizin. Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak Emily is Away Too Steam sayfasına gidebilir, incelemeleri okuyabilir, oyunu inceleyebilir ve isterseniz satın alabilirsiniz! Oyunu kesinlikle öneriyorum.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.