Knight Online (USKO) Oynanır Mı?

Merhaba. Bugün Türkiye’nin gelmiş geçmiş en çok oynanan oyunlarından birisi olan Knight Online‘ın 2020’de ne durumda olduğuna biraz göz atacağız. 

Bu yazı, daha önce Knight Online oynamamış kullanıcılara değil, Knight Online‘a geri dönmeyi düşünen oyunculara göre yazılmıştır.

Knight Online, neredeyse 2010’a kadar oldukça artan bir oyuncu kitlesine sahipti. İnternet kafelerde Knight Online oynanıyor, arkadaş çevrelerinde Knight Online dışında bir şey konuşulmuyordu. Fakat artık o günler geçti ve Knight Online 2011, belki de iyimser olmak gerekirse 2012’nin ardından pek de yüzüne bakılmayan, geri planda kalan bir oyun oldu.

Yeni yıla girmişken ve Knight Online neredeyse 20. yılını kutlamaya yaklaşmışken çoğu kişinin aklında “Knight Online oynanır mı” sorusu bulunuyor. Biliyorsunuz; temelde USKO, STKO ve PVP sunucular olarak şu an için oynayabileceğiniz üç farklı Knight Online bulunuyor. Bugün sadece “USKO oynanır mı” sorusuna göz atacağız, çünkü üç Knight Online için de yazılacak bambaşka şeyler bulunuyor.


Knight Online 2020 yılına girdiğimizde, daha doğrusu USKO 2020 yılına girdiğimizde hala hatırı sayılır bir kitle tarafından oynanılan ve NTTGame tarafından da ayakta tutulmaya çalışılan bir oyun. Knight Online‘ın Kore versiyonunun güncelleştirmelerini alan USKO, güncelleştirmelerin çok geç yapılmasından veya hiç yapılmamasından dolayı oyunculardan oldukça fazla sayıda şikayet alıyor. Canlı yayınlarla USKO ayakta tutulmaya çalışılsa da, oyuna kısmen de olsa güncellemeler geliyor. Kısmen yapılan grafik iyileştirmeleri, UTC gibi şeyler USKO‘yu ayakta tutmayı başarıyor. Son yeni üç sunucu (Sirius, Vega ve Altar) açılmasaydı neredeyse ölü konuma gelecek olan USKO, stratejik bir hamleyle ve oldukça harika bir zamanda yeni sunucu(-lar) açarak kendini kurtardı. Kurtardı derken, tabi ki “bu sunuculardan açılmasaydı oyun kapanırdı” demiyorum fakat oyunun aktifliği düştükçe elde edilen gelir mantıken azalıyor ve bu da herkesin zararına oluyor. Bu yüzden yeni üç sunucudan elde edilen gelir USKO‘nun ayakta durması için oldukça önemliydi. Zaten üç yeni sunucunun ardından eski ve yeni çoğu oyuncu buraya akın etti ve ilk aylarda elde edilecek kişisel gelirlerinin peşine düştüler. Artık Knight Online sadece bir oyun yerine para kazanılacak bir oyun haline dönüştüğü için standart şeyleri (örneğin, seviye kasmak) yaparken yalnız kalmanız mümkün. Örneğin seviye kasmak isteseniz -bazı sunucularda- Eslant’ta bir party’e girmeniz bile mümkün olmayabiliyor.

Son olarak; hangi sunucu olursa olsun orta seviyede bir karakter için minimum 1000 TL harcama ihtiyacı duyuyorsunuz. 80’den sonra ise CZ’ye çıktığınızda PUS dizmeniz ve ek olarak bunlara da aylık (en az) 300 TL civarında harcamanız gerekiyor. Masrafları göze aldığımızda, parası olmayan birinin, örneğin bir öğrencinin USKO oynamasının pek mantıklı olmadığını söylemek yanlış olmaz. Fakat yine de, ufak bir yatırımla sadece Chaos, JR ve BDW gibi etkinliklere katılarak, arada sırada birkaç ticaret yaparak karakterinizi dizme şansınız da bulunuyor. Bunun için de zaman ve sabır gerekiyor.


Knight Online oynayan kaldı mı diye düşünenlere, Knight Online piyasa durumu nasıl diye soranlara umarım yardımcı olabilmişimdir. Şöyle özet geçebiliriz: Birlikte oynayacak arkadaşlarınız ve ek olarak Knight Online‘a harcayacak birkaç bin liranız yoksa, bu oyuna başlamak oldukça mantıksız bir hareket olur. Fakat eğer ticaret yapmak ve etkinliklere katılmak istiyorsanız; karakterinizi yavaş yavaş toplamak veya para kazanmak istiyorsanız Knight Online‘a bir göz atabilirsiniz. İyi oyunlar!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.