Citystate İncelemesi

Merhaba, bugün Citystate isimli bağımsız city-building oyununa göz atacağız. Citystate‘i çok kısa bir süre oynama imkanı bulabildiğim için Citystate inceleme yazısı da kısa olacak.

22 Şubat 2018’de çıkışını yapan ve Andy Sztark isimli bağımsız geliştiricinin geliştirdiği Citystate, temel olarak bir şehir kurma simülasyonu gibi görünse de içinde oldukça çok sayıda detay barındırıyor. Ne gibi detaylar barındırıyor diye soracak olursanız, kısaca şöyle özetleyeyim: Diğer şehir kurma simülasyonlarında yer almayan birçok özellik mevcut. Şehrimizi kurarken öncelikle bayrak seçiyor, ekonomi görüşümüzü, devletin vatandaşların hayatında ne denli söz sahibi olabileceğine kadar politik sayılan (fakat o kadar da çok detaylı olmayan) birçok karar veriyoruz. Aynı şekilde oyun içerisinde de, şehrimizi kurduktan sonra birçok politik (?) sorunla karşı karşıya kalıyoruz. Bazı konularda yönetimin (hükumetin veya devletin, hangi kelimeyi kullanacağımı tam olarak seçemedim) nasıl bir yol izleyeceği hakkında karar vermemiz gerekiyor.


Eski türdeki şehir kurma simülasyonlarına benzeyen Citystate, oldukça gerçekçi ekonomi yönetimi ve politik hükumet sistemiyle iddialı bir oyun olduğunu öne sürüyor. Zaten Citystate‘i diğer tüm şehir kurma simülasyonlarından ayıran en önemli özellik de oyunun içerisinde bulunan ekonomik ve politik kararlar. Ekonomi tarafında; kredi notunuz, GSYH değerleri, ithalat ve ihracat değerleriniz, turist sayıları gibi birçok şeyi size sunarken, politik tarafta da; özgürlük endeksi (ülkenizin ne kadar özgür olduğunu gösterir), insan hakları endeksi (ülkenizde insan haklarına ne denli değer verildiğini gösterir), eğitim, sağlık ve adalet bütçelerini yönetebiliyorsunuz.

Citystate toplamda 26 tane yönetim şekline sahip; komünist diktatörlükten, özgürlükçü anarşiye kadar… Ayrıca politik alanda; gecekondu mahalleleri (bunun ne için belirtildiğini anlamadım, suç oranı için olabilir) mevcut. Bunların dışında da şehrinizde yasa dışı olaylar yaşanabiliyor (örneğin, kaçak göç), bir orduya sahipsiniz ve insanlar size karşı eylem (ayaklanma, riot) yapabiliyor.

Citystate sistem gereksinimleri hakkında en rahat oyunlardan birisi diyebiliriz. Çünkü Citystate neredeyse herhangi bir bilgisayarda oynanılacak kadar küçük bir oyun, haliyle bilgisayarınızı da hiç yormuyor.


Citystate Steam incelemeleri ise oldukça olumlu görünüyor. 388 incelemenin yüzde 70’inden fazlası olumlu inceleme. Oyunda Steam başarımları yer alsa da, Steam koleksiyon kartları şu anlık yok.

Olumsuz incelemeleri okurken bazı oyuncuların oyunda yer alan bazı hataları (bug) eleştirdiğini, optimizasyon sorunlarını dile getirdiklerini gördüm. Fakat genele bakılırsa böyle bir sorun görünmüyor, bazı bilgisayarlarda özel olarak sorun yaşatmış olabilir diye düşünüyorum. Ben de oynadığım süre boyunca performans konusunda bir eksiklik görmedim ve aynı şekilde herhangi bir hata ile karşılaşmadım.


Steam’de 49 TL’ye satılan fakat 27 Ocak 2020’ye kadar yüzde 50 indirimle 24,50 TL’ye düşen Citystate‘i, şehir kurma simülasyonlarını sevenlere ve ayrıca daha mücadeleci bir oyun arayanlara kesinlikle öneriyorum. Fakat standart bir şehir kurma simülasyonu oyuncusu olarak, Citystate, sizi oldukça detaylı olması nedeniyle (politik ve ekonomik kararlar) biraz sıkabilir. Citystate‘i satın almak için aşağıdaki bağlantıya tıklayabilir ve oyunun Steam sayfasına ulaşabilirsiniz. İyi oyunlar!

Steam | Citystate

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.