Bus Driver Simulator 2019 İncelemesi

Merhaba, bugün çok yeni bir oyundan, 4 Aralık 2019’da çıkışını yapan Bus Driver Simulator 2019‘dan bahsedeceğim. 


Bus Driver Simulator 2019, bağımsız bir simülasyon oyunu. Kısaca şehir içinde minibüs/otobüs şoförlüğü yapıyorsunuz. Fakat Bus Driver Simulator 2019 bunlarla sınırlı değil.

Öncelikle oyun içinde satın alabileceğiniz 10-12 tane araç olduğunu belirteyim. Bunların çoğunu oyunda kazandığınız parayla alabilirken, 4 tanesine de ayrı ek paketler üzerinden sahip olabiliyorsunuz. Henüz yeni bir oyunun DLC ile araç satmasını -şimdilik- bir kenara bırakalım ve genel olarak oyundan bahsetmeye devam edelim. Oyunda bir şirket kurmak veya bir şirkete bağlı olarak çalışmak diye bir şey yok. Tamamen serbest çalışıyoruz ve elde ettiğimiz kazançların tamamı bizim kasamıza ekleniyor. Peki, nasıl kazanç elde ediyoruz? Aracınıza binen her yolcudan belirli bir miktarda para alıyorsunuz ve kazanç elde etmeye başlıyorsunuz. Bir hat üzerinde 20 dakikalık çalışmanın ardından (oyun içerisindeki paradan dolar olarak bahsedeceğim) 1000 dolar kazanabilmek mümkün. Bu paranın tamamı bizim cebimize giriyor olması hoş gözükse de, aslında bize mecburen para harcatan bazı şeyler de mevcut. Örneğin; aracımızla yollara çıktığımızda benzinimiz sürekli azalıyor. Benzini tasarruflu kullanmalıyız ve bizi yarı yolda bırakacak duruma gelmeden önce depomuzu doldurmalıyız. Bunlara ek olarak eğer mevcut aracımızdan mutlu değilsek, daha büyük ve konforlu, yakıt tüketimi (bu değişken oyunda mevcut mu bilmiyorum) daha az olan bir araç istiyorsak, yeni bir araç satın alabiliyoruz. Eğer aracımızdan memnunsak veya o anlık yeni bir araç satın almak planlarımızda yoksa, aracımıza birkaç yükseltme satın alabiliriz. Rengini değiştirebilmek, eski kapıları daha modern, teknolojik kapılarla değiştirmek gibi… Bunların dışında size durağa geç kaldığınız için veya trafik kurallarını ihlal ettiğiniz için, bir yayaya çarptığınız için ve benzeri durumlar için para cezası kesilebiliyor.


Bus Driver Simulator 2019 henüz yeni çıkmış bir oyun için başarılı denilebilir. Oyuna gelecek güncelleştirmelerin ek paketler üzerinden değil de, direkt olarak oyuna entegre olması gerektiğini savunuyorum. Eğer Bus Driver Simulator 2019 henüz başlangıçta yaptığı hatayı yaparsa, yani oyunculara ücretsiz olarak sunması gereken şeyleri ücretli olarak sunar ve kendisini diğer büyük yapımlarla kıyaslar/karıştırırsa işler çığırından çıkabilir. Zaten Steam incelemelerine baktığımda çoğu kullanıcı henüz 30 günlük bir oyunda 4 adet DLC yer almasının mantığını sorguluyorlar, ki oldukça haklılar.

Genele bakılırsa Bus Driver Simulator 2019 hakkında şöyle diyebilirim: Zaman geçirmek için oynanabilecek bir oyun, bunu reddedemem. Fakat daha çok hat seçeneği olmalı, grafikler ve özellikle beni oldukça rahatsız eden optimizasyon sorunları iyileştirilmeli. Her şeye ek olarak asıl düzeltilmesi gereken şey yapay zekanın; hem yolcuların hem de trafikteki araçların kesinlikle daha “zeki” olması gerekiyor. Çünkü bazı yolcular aracınıza binmekte zorluk yaşıyor, kapılar açık olduğu halde kapalı gibi algılıyor; trafikteki araçlar ise sizi geçebilecekleri halde arkanızda sıra oluşturuyor, yan şeride geçmiyor ve önünüzdeki araçlar da korna çaldığınız, selektör yaptığınız halde hızlanmayı veya yan şeride geçmeyi tercih etmiyor. Bu nedenle durağa geç kalabiliyorsunuz ve oyun bu yüzden paranızı kesiyor. Bu da ekstra olarak canınızı sıkan ve oyun zevkinizi azaltan unsurlardan birisi.


Bus Driver Simulator 2019 Türkçe dil desteğine sahip bir oyun, fakat bazı yerlerinde eksik çeviri olduğunu fark ettim. Bu, oyun yeni olduğu için pek göze batmamalı. İlerleyen günlerde bunun düzeltileceğini düşünüyorum. Ayrıca VR ile Bus Driver Simulator 2019‘u oynamanız mümkün ve bunun oyun zevkinizi artıracağına eminim. Steam başarımlarına ve Steam koleksiyon kartlarına sahip olan Bus Driver Simulator 2019, Steam’de 49 TL fiyatından satışta. Ek paketleri ise tanesi 10’ar TL’den toplamda 40 TL’ye satışta. Yani kısaca, Bus Driver Simulator 2019‘un fiyatı 89 TL’ye denk geliyor. Henüz yeni ve birçok hatası olan bir oyun için 89 TL oldukça fazla görünüyor. Steam’de toplamda 885 incelemesi bulunan ve oyuncuların sadece yüzde 52’sinin “beğendim” dediği Bus Driver Simulator 2019, benden fazla yüksek olmasa da iyi bir not almayı başardı. Basit bir simülasyon oyunundan (fiyatını düşünmeksizin) almak istediğim keyfi bana eksik de olsa sundu. Son incelemelere göre oyunu beğenmeyen kullanıcıların oranı yüzde 48’den, yüzde 70 civarına yükselmiş durumda. Fakat yine de Bus Driver Simulator 2019 oyununu merak ettiyseniz, aşağıdaki bağlantıya tıklayarak Bus Driver Simulator 2019 Steam mağazasına gidebilir; oyunu inceleyebilir, yorumları okuyabilir ve satın alabilirsiniz. Bus Driver Simulator 2019 inceleme yazısı bu kadar, iyi oyunlar!


Steam | Bus Driver Simulator 2019

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.