The Walking Dead: Season Two İncelemesi (Telltale Games)

Merhaba, bugün Telltale Games‘in The Walking Dead isimli serisinin ikinci devam oyunu olan, birinci sezona göre pek keyifli olmasa da yine de sürükleyici hikayesiyle sizi içine çeken The Walking Dead: Season Two‘dan bahsedeceğim.

Serinin ilk oyunu hakkındaki inceleme yazısını, The Walking Dead: Season One incelemesi yazısını da okuyabilirsiniz.

Birinci yazımda The Walking Dead‘i anlattım, hikayesinden bahsettim ve yazıyı noktaladım. Fakat bu sefer; oyunun hikayesinden üstü kapalı şekilde bahsedeceğim ve ardından hikayeyi ve oyunun akışını biraz eleştireceğim.

[Eğer birinci sezonu hala oynamadıysanız, bu yazıyı okumayı burada bırakmalısınız. Çünkü yazı içerisinde çoğunlukla birinci sezon hakkında bilgiler yer alacaktır.] Herkesin bildiği gibi ilk sezonun sonunda Lee ile yollarımızı ayırdık ve artık Clementine karakteriyle devam etmeye başladık. İkinci sezonda da Clementine karakterini yönetiyoruz. Oyun, grafik olarak biraz daha gelişmiş olsa da, hikaye konusunda ilk sezona kıyasla gerilemiş diyebiliriz. Üstü kapalı bir şekilde hikayeden bahsetmek gerekirse, başlangıç sürecince Crista ve Omid ile yolumuza devam ediyoruz. Sonrasında yaşanan birkaç aksiyon ile hikaye biraz daha heyecanlı, sonrasında duygusal ve biraz daha ilerledikçe karmaşık bir hal alıyor. Birkaç yeni insan tanıyor, birkaç grupla iletişime giriyor, birkaç dertle yüzleşiyor ve birinci sezonda olduğu gibi çok riskli fakat önemli, geri dönüşü olmayan kararlar alıyoruz.

Oyunun hikayesini eleştirme tarafına gelirsek eğer; açıkçası birinci sezon gibi bir hikaye bulmayı tabi ki beklemiyordum fakat bu kadar büyük farklılıklar olacağını da hiç tahmin etmemiştim. Birinci hikayede direkt olarak asıl konuya, dünyanın yayılan virüs nedeniyle düştüğü duruma değinilmişti. İlk sezonda yiyecek, ilaç ve yakıt azlığı konu edilmiş, bu zor durumdan etkilenen karakterlerin gün geçtikçe olumsuz yönde değişmesi (örneğin Lilly) ve bunun da tüm grubu etkilemesi gibi şeyler işlenmişti. Fakat ikinci sezonda, genel problemlerden daha çok insan ilişkilerine yoğunlaşılmış, olumsuz yönler yerine birkaç kötü adam ile kurulmaya çalışılan bir topluluk ve o topluluğun içinde hapsolan insanların yaşadıkları (neredeyse 3 bölüm) konu olarak seçilmiş. Evet, belki de değinilmesi gereken ve böyle bir durumda yaşanılabilecek olağan senaryolardan birisidir bu. Fakat bunun bir televizyon dizisi olmadığını düşünürsek, oyuncuların seçime dayalı zengin hikayeli oyunlarda dramaya ve olağan bir akışa zorlanması -açıkçası bana- oldukça kötü geldi.

The Walking Dead: Season Two oyununu artık satın almanız mümkün değil. Fakat yine de Telltale Games‘in sitesi veya oyun satış siteleri üzerinden bu oyunu satın almanız mümkün olabilir. İyi oyunlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.