The Last Man on Earth İncelemesi

Merhaba! Uzun zamandan sonra ilk kez izlediğim bir dizi hakkında yazı yazma kararı aldım. The Last Man on Earth‘ü seçmenin sebebi ise olumlu yönlerinden çok olumsuz yönleri olması ve soluksuz izlediğim halde “bitse de kurtulsam” diye final bölümünü beklemiş olmam diyebilirim.

The Last Man on Earth hakkında birkaç şeyden bahsetmek, daha doğrusu henüz izlemeyen varsa diziden bahsetmek istiyorum. Sonrasında biraz diziden bahsedecek ve en sonda da eleştirilerimi sıralayacağım.

The Last Man on Earth‘ün ilk bölümü 1 Mart 2015’de yayınlandı. Amerikan yapımı olan bu dizi, bilim kurguyu, komediyi ve biraz da dramı içinde barındırıyor. The Last Man on Earth konusu ise isminden biraz uzakta. Nereden yayıldığı, kimlere, nasıl bulaştığı bilinmeyen bir virüs dünyadaki neredeyse herkesi etkiliyor ve öldürüyor. Kısaca buna “kıyamet” ve dizinin türüne de “kıyamet sonrası bilim kurgu” diyebiliriz, sanırım bu yanlış olmaz. Dizinin ismindeki “Dünyadaki Son Adam” ise başrolümüz Phil Miller’ı kastediyor. Phil Miller karakterine hayat veren Will Forte, aynı zamanda dizinin yaratıcısı, yani senaristi konumunda bulunuyor. The Last Man on Earth, son bölümünün 6 Mayıs 2018’de yayınlanmasıyla toplamda 4 sezonun ardından final yaptı. Fakat bu final, erken bir finaldi. Çünkü dizi iptal edildi ve beşinci sezonun senaryosu da “söylenene göre” çoktan hazırdı.

Ayrıca çok kısa bir şekilde The Last Man on Earth beşinci sezon hikayesi hakkında bildiklerimi de ekleyeyim. [SPOILER BAŞLANGICI] Grubumuzun dördüncü sezonun sonlarında aramaya çıktığı ve en sonunda final bölümünde tanıştığı grup ile oldukça iyi bir ilişki kuracağı söyleniyor. Ardından beşinci sezonun sonlarına doğru yeni tanışılan grupta bir olaylar olacağını ve o gruptaki kişilerin de öleceği belirtiliyor. Sonrasında, diğer sezonlarda olduğu gibi, grubumuzun eksilme yaşamadan, ana halini koruyarak yoluna devam edecek(-miş). Daha doğrusu edecekti, eğer dizi devam etseydi. [SPOILER SONU]


The Last Man on Earth incelemesi yapılacak kadar detaylı veya önemli bir dizi değil. Fakat The Last Man on Earth‘ün eleştirilecek çok yanı var. Öncelikle The Last Man on Earth‘ü izleyen çoğu kişi için dizinin akışı oldukça kötü. Belki bu ilk bölümün muazzam düzeyde güzel olmasından ve sonrasındaki bölümlerde bu seviyeye hiç çıkılamamasından kaynaklanıyordur. Açıkçası ben böyle düşünüyorum. Çünkü dizinin ilk bölümde verdiği keyif, diğer bölümlerden aldığım keyiften çok daha fazlaydı. İkinci olarak, bu harika fikri, bu harika hikayeyi nasıl olur da bu kadar itici ve karışık bir hale dönüştürebilirler bunu anlamak da mümkün değil. Dizinin oyuncu kadrosuna bakarsanız eğer, dizide oldukça çok insanın yer aldığını görebilirsiniz. Çoğu kişi, dışarıda teknik olarak hiçbir tehlike yokken (örneğin, bu bir zombi salgını veya nükleer savaş değil) neden sürekli bir ortamda dizinin geçtiğini merak ediyordur. Neden başrol bütün dünyaya sahipken, bir grup insan arasında aşağılanmaya ve 4 sezon boyunca onlara kendini kanıtlamaya çalışmaktadır bilinmez. Dört sezonu bir film yapmak istesek ve aynı senaryoyu 120-130 dakikaya döksek gerçekten her yönüyle muazzam bir film olurdu. Fakat insanlar bilim kurgu dizi/filmlerinde sosyalleşme, kavga, gürültü veya sinirlenmek değil, aksine eğlenmek, yeni şeyler keşfetmek ve aksiyona girmek istiyor. Belki The Last Man on Earth‘e birkaç grup daha koyulsaydı, erzaklar hakkında birkaç sorun olsaydı ve çıkar çatışması yaşansaydı; karakterlerin gerçekten büyük bir topluluk kurma amacı olsaydı, bütün ülkeyi arayıp, belki de büyük bir yerleşim yeri kurup hayatta kalan son insanları buraya toplamaya çalışsalardı çok daha eğlenceli olabilirdi. The Last Man on Earth bize oldukça fazla kez yeni yüzler sunuyor olabilir, fakat bunun yanında ekstraları olmuyorsa ve yeni karakterler sadece mevcut duruma adapte edilmeye çalışılıyorsa bu gerçekten sıkıcı oluyor. 

The Last Man on Earth hakkında düşüncelerim bu kadar. Spoiler vermemek için bazı olaylar veya sahnelerden bahsetmek istemedim fakat sanırım bu kısa eleştiri bile genel olarak diziyi değerlendirmek için yeterli olacaktır. Başrollerini Will Forte ve Kristen Schaal isimlerinin paylaştığı, 4 sezon (67 bölüm) süren The Last Man on Earth, IMDb’de 50 bin kişinin değerlendirmesiyle 7.3 puan almış. Benim puanım da genele göre uygun oldu ve 10 üzerinden 7 puan vermeyi tercih ettim. Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak The Last Man on Earth dizisi IMDb sayfasına gidebilirsiniz. İyi seyirler!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.