Tic-Toc-Tower İncelemesi

Merhaba, bugün Tic-Toc-Tower isimli bağımsız platform/aksiyon oyunundan bahsedeceğim. Çoğunlukla popüler olmuş veya olmayı hak eden bağımsız oyunları yazmaya özen göstersem de, araya neredeyse hiç bilinmeyen bağımsız oyunlar da girebiliyor. İşte Tic-Toc-Tower tam o oyunlardan biri. 28 Eylül 2015’de yayınlanan Tic-Toc-Tower, Steam’de sadece 28 incelemeye sahip! Bu incelemeleri yazan kullanıcıların kafası ise “karışık”. Steam’de 28 kullanıcı incelemesinin yaklaşık 15’i Tic-Toc-Tower için olumlu yorum yapmış durumda. Bu yüzden oyunun inceleme durumu “karışık” görünüyor ve oyunu beğenenler ile beğenmeyen tam olarak yarı yarıya bölünmüş durumda.

Tic-Toc-Tower hakkında birkaç bilgi vermek gerekirse, yukarıda bahsettiğim gibi 28 Eylül 2015 tarihinde çıkışını yapan bağımsız bir oyun. Oyunun Steam’deki etiketlerine bakıldığında aksiyon ve macerayı da görüyoruz fakat burası biraz meçhul diyebiliriz. Sebebini birazdan kişisel yorumlarımla birlikte açıklayacağım. Tic-Toc-Tower hakkında genel bilgilere devam edelim. Tic-Toc-Tower dil desteği konusunda sadece beş dile, İngilizce, Fransızca, İspanyolca, Felemenkçe ve Japonca’ya sahip. Maalesef Tic-Toc-Tower Türkçe dilini desteklemiyor, yani Tic-Toc-Tower Türkçe bir oyun değil. Tic-Toc-Tower sistem gereksinimleri için ise pek fazla ilgilenmeniz gerekmiyor, çünkü çoğu bilgisayarda rahatlıkla çalışabilecek bir oyun kendisi.

Şimdi, oyun hakkında genel bilgileri geçtiğimize göre Tic-Toc-Tower incelemesi için kişisel yorumlarımı yapmaya başlayabilirim. Öncelikle Tic-Toc-Tower’ı pek fazla oynamadığımı, sadece birkaç seviye ilerlediğimi ve oyun hakkında basitçe yorumlar yapacağımı söyleyeyim. Tic-Toc-Tower standart platform oyunlarına kıyasla daha çok seviye/bölüm geçme temalı bir oyun. Bunun üstüne de bölümleri geçmeniz için size 10 saniye veriliyor. İsterseniz bölümü 10 saniye içerisinde tamamlar ve bitiş noktasına gidersiniz. İsterseniz bölümün içerisindeki altınları toplar ve yine 10 saniye içerisinde bölümü tamamlayıp bitiş noktasına gidersiniz. Eğer bölüm zor gibi görünüyorsa veya altınları toplamak için 10 saniyeden daha fazla süreye ihtiyacınız varsa, bölümlerin içinde yer alan saati (veya saatleri) toplayarak ekstra zaman da kazanabilirsiniz. Açıkçası altınların ne işe yaradığını bilmiyorum, bu yüzden yorum yapmak istemiyorum. Oyunun başlangıcında ise oldukça çok fazla seçenek mevcuttu. Arcade, Hardcore, TimeTrial, Play Box, Co-Op, Versus ve Punch-Out türlerinden birini seçebiliyorsunuz. Arcade türü, bildiğiniz ve aslında oynanması gereken gerçek oyun türü. Burada her bölümü 10 saniye içerisinde geçmeniz gerekirken, bölüm içinde topladığınız her saat için bir diğer bölüme ekstra 2 saniye ekleniyor. Hardcore türü, sanıyorum ki zorlaştırılmış seviyelere sahip ve 10 saniye ile ekstra 2 saniye kuralı da mevcut. TimeTrial türünde ise daha fazla zamanla yarışıyorsunuz. TimeTrial size 60 saniye veriyor ve bu 60 saniye içerisinde bitirebildiğiniz kadar bölümü bitirmeye çalışıyorsunuz. Eğer saatleri toplarsanız ekstra 5 saniye kazanıyorsunuz. Play Box türü, oyuncuların oyuna biraz daha adapte olmaları ve bölümleri geçmek için denemeler yapmalarını sağlıyor. Kolay seviyeler ile birlikte süre sınırı da bulunmuyor Play Box’da. Co-Op türünde ise arkadaşınızla oynuyorsunuz, Arcade kuralları geçerli fakat biri hariç. Co-Op türünde topladığınız her saat süre olarak değil, 1 puan olarak hanenize yazılıyor. Versus türünde ise arkadaşınızla oynayabiliyor, daha doğrusu onunla yarışıyorsunuz. Co-Op kuralları geçerli, rakibinize vuramıyorsunuz fakat oyunun sadece bir kazananı oluyor. Punch-Out türü ise son tür ve bu türde rakibinize vurabiliyorsunuz. Co-Op kuralları burada da geçerli ve yine, oyunun tek bir kazananı oluyor.

Açıkçası Tic-Toc-Tower pek fazla olmasa da değişik oyun türleriyle ve çeşitli karakter seçenekleriyle keyifli bir oyun haline gelmeye çalışıyor diyebilirim. Fiyatına göre pek başarılı olmasa da, indirim zamanlarında satın alınması ve bir şans verilmesi gerektiğini düşünüyorum.
Steam’de normalde 6,00 TL’ye satılan fakat şu an indirimler nedeniyle 1,05 TL’ye satılan Tic-Toc-Tower, kısmen de olsa oynaması keyifli bir oyun. Hızlı, rahat oynanan ve sizi eğlendirebilecek potansiyeli bir platform oyunu. İndirimli fiyatından satın alınmasını tavsiye ediyorum, çünkü 6 TL’ye kıyasla 1,05 TL fiyatı sizde çok daha düşük beklenti yaratacaktır. İyi oyunlar!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir