Cursed İncelemesi

Merhaba, bugün Cursed isimli point-and-click türündeki macera oyunundan bahsedeceğim.

Cursed incelemesi yazmak için oldukça geç kalmış sayılabilirim. Çünkü Cursed, 17 Haziran 2016’da çıkışını yaptı ve Steam’de de kısmen bilinen bir oyun. Yanlış anlamadıysam Cursed hikayesi ile ilgili birkaç şeyden bahsedeyim. Öncelikle karakterimiz kadın. Sevgilimizle evlilik yoluna giriyor ve nişanlanıyoruz. Sonrasında nişanlımız bir iş gezisine (veya direkt olarak işe) gidiyor ve olaylar burada başlıyor. Oyunun başındaki cutscene’lere pek dikkat etmedim fakat hikayeyi oldukça güzel özetliyor. Daha doğrusu, işe gidiyor yerine, bir binayı restore etmeye gidiyor. Oyun da tam burada, restore etmeye gittiği binada başlıyor.

Nişanlımızı aramaya koyulduğumuzda gözlerimizi bir bahçede açıyoruz ve oyuna başlıyoruz. Oyundaki “perili ev” ise bizim tarafımızdan keşfedilmeyi bekliyor. Cursed oldukça keyifli, kısmen zor sayılabilecek birçok bulmacaya sahip. Toplamda 40 dakika oyun süresiyle 12 başarımın 3 tanesini anca alabildim. Buna bakılırsa oyun süresinin 120 dakikaya yaklaşabilme olasılığı hayli yüksek.

Cursed Türkçe bir oyun değil; İngilizce, Rusça ve Çekçe dillerini içeriyor. Fakat oyunda sadece bulmacalar ile ilgilenmeyi düşünüyorsanız, dil sizin için problem olmuyor. Fakat ara sahneleri (cutscene) izleyeyim ve hikaye hakkında bilgi de edineyim diyorsanız birazcık İngilizce biliyor olmanız sizin yararınıza olacaktır.

Grafik kalitesi olarak beni tatmin etti diyebilirim. Hem bir bağımsız oyun olduğunu, hem de point-and-click oyunu olduğunu düşünürsek grafiğe o kadar önem verilmemiş olması pek de problem değil. Fakat yine de ara sahneler hariç oyunun grafikleri oldukça tatmin edici, türüne göre. Cursed hikaye ve akış olarak da kesinlikle keyif veriyor. Keşfe çıktığımız köşkte (veya evde, ne demek isterseniz) bulunan bulmacalar ve doğaüstü güçler sizi oyunun içine çekmeyi başarıyor. Bulmacalar ilk başta pek fazla zorlamasa da, oyunun sonlarına doğru biraz kafa yormanız gerekebilir diye düşünüyorum.

Cursed‘i Steam’den satın almak için aşağıdaki bağlantıya tıklayabilir ve yalnızca 10 Türk Lirası fiyatına oyunu kütüphanenize ekleyebilirsiniz! Oyunu şiddetle öneriyorum diyemem fakat zaman geçirmek isteyenler veya point-and-click türünü sevenler için, bulmacalardan hoşlananlar için keyifle oynanılacak bir oyun Cursed. Cursed hakkında yazacaklarım bu kadar. Şimdiden iyi oyunlar!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.