Startup Company İncelemesi

Startup Company, yönetim temalı bir simülasyon ve strateji oyunu. Biraz daha detay gerek vermek gerekirse Startup Company temelde şu; oyunun isminden de anlayabileceğin üzere bir girişim başlatıyoruz ve bunu yönetmeye çalışıyoruz.

Başlangıçta bir yatırımcı ile anlaşıyor, yatırımcının tavsiyesiyle şirketimizi kurmaya başlıyoruz. Ofis kiralıyor, bilgisayarlar satın alıyor ve işçi arayışına çıkıyoruz. Keşfettiğimiz işçilerin başarılı (verimli) olma oranlarına göre onlara düşük veya yüksek maaş teklif edebiliyor, pazarlık yapabiliyoruz. İşçi olarak seçeneğiniz oldukça fazla. Başlangıçta sadece “Araştırmacı”, “Grafikçi” ve “Yazılımcı” açık olsa da, araştırma puanlarıyla birlikte birçok seçeneği aktif edip, daha çeşitli işlerde çalışabilecek, özellikle uzman işçileri şirketinize dahil etmeniz mümkün.

Oyun başlangıçta “bunu yapmalısın”, “hadi hemen bunu uygula ve kullanıcıların artsın” gibi öğretme temasında geçiyor. Tabi eğer ilk kez oynamıyorsanız bunları iptal etmeniz mümkün.


Startup Company, (eğer oynadıysanız eğer) tıpkı Game Dev Tycoon gibi ilerliyor. Tek farkı, araştırma puanlarını oyun üreterek değil, direkt olarak araştırmacı olarak işe aldığınız işçilerden kazanıyor olmanız. Araştırmacılar sürekli araştırma halinde ve araştırma puanı üretiyor. Bu araştırma puanlarıyla ofisinizdeki eşyaları (bilgisayar, masa vesaire) geliştirebilir, girişiminizi daha çekici hale getirmek için geliştirmeler veya eklentiler yapabilir (örneğin, açılış sayfanızı geliştirebilir ve kullanıcıların daha çok ilgisini çekebilirsiniz), sunucu (barındırma) ile ilgili gelişmeler yapabilirsiniz. Çok daha fazlası da oyun içinde mevcut, Startup Company size oldukça fazla seçenek sunmakta.


Direkt olarak bir geliştirmeyi yapmanız, bir site oluşturmanız veya istediğinizi yapmanız mümkün değil. Öncelikle yazılımcı, grafikçi ve diğer görevlerdeki işçiler “belirli materyalleri” üretmeli, sonrasında bu materyaller ya ham halde ya da başka bir materyale dönüştürülüp kullanılmak zorunda. Örneğin; açılış sayfanızı geliştirmek için “Materyal A” ve “Materyal B” gerekiyor. “Materyal A” sadece yazılımcı tarafından üretilebiliyor, bu yüzden yazılımcı olarak çalışan işçiye “Materyal A” ürettirmelisiniz. Aynı şekilde “Materyal B” de grafikçi tarafından üretilmekte ve aynı işlemi o işçi için de yapmalısınız.

Görevleri yaptıkça para kazanıyor, girişiminiz yükseldikçe ve kullanıcılarınız arttıkça da (normal olarak) para kazanmaya devam ediyorsunuz. Ofisinizi yükseltebiliyor, yeni bilgisayarlar, yeni çalışanlar alabiliyorsunuz. Kısa bir süre deneyimleme şansımın olduğu Startup Company oyunu, temel olarak yukarıda anlattığım gibi bir oyun. Startup Company incelemesi hakkında yetersiz gelen bir şey veya bir sorunuz varsa yorumlarda sormaktan çekinmeyin. Aşağıdaki bağlantıyı kullanarak Startup Company‘nin Steam mağazasına ulaşabilirsiniz.


Startup Company | Steam Mağazası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.