Kingdoms and Castles İncelemesi

Eğer city-building türündeki simülasyon oyunlarını seviyorsanız Kingdoms and Castles‘ı duymuş olma ihtimaliniz oldukça yüksek. Benim de uzun süre istek listemde duran ve birkaç ay önce yeni alabildiğim bir oyun kendisi. Bugün kendisine bir şans vermeyi istedim ve gerçekten çok daha önce bu oyunu denemediğim için kendime kızdım. Kingdoms and Castles hakkında birkaç temel bilgiden bahsedeyim, sonrasında kişisel yorumlarım ile birlikte devam edelim.

Kingdoms and Castles, küçük bir köyden krallığa uzanan bir yolculuk aslında. Krallığımızın temellerini atıyor, yollar, evler yapıyor; taş ve odun gibi ham madde topluyor ve köyümüzü, yani krallığımızı yaşanabilir bir yer haline getiriyoruz. Ayrıca yaşanabilir bir köyden öte, burayı dışarıdaki insanlar için de çekici bir yer haline getirmemiz gerekiyor. Çünkü krallığımızı ziyaret eden bazı insanlar, eğer krallığımızı beğenirlerse köyde kalmayı tercih ediyorlar ve bu da bize ekstra insan gücü olarak avantaj sağlıyor.

Kingdoms and Castles hikayesi ise sanıyorum yok. Oyuna başlarken herhangi bir metin, uyarı mesajı veya oyun içinde bir bilgilendirme metni gelmedi. Bu benim gözden kaçırdığım bir şey mi bilmiyorum fakat oyuna girip yaklaşık 80 dakika oynadım ve hikayeye dair bir ipucu göremedim. 

Oyunu genel olarak gerçekten beğendim diyebilirim. Biraz oyunun başından ve yaptıklarımdan bahsedeyim. Başlangıçta krallığı başlatmak için köyün simgesi olacak bir bina inşa ediyoruz, ardından ise işe koyuluyoruz. Öncelikle köylülerin istedikleri yere daha pratik ve hızlı erişebilmeleri için yollar yapmamız gerekiyor. Ayrıca köy merkezinden uzak bir yerlere binalar yapmayı düşünüyorsanız yol götürmeniz gerekiyor. Aksi halde yol bağlantısı olmadığı için, daha doğrusu yakın bir yol bağlantısı olmadığı için binaların inşasına izin verilmiyor. Öncelikle başlangıç yapılarının neredeyse çoğu sadece odun/kereste gerektirdiği için ormana hücum ediyor ve ilk inşaatlarımız için gerekli olarak odunu topluyoruz. Ardından yolları uzatıyor, yiyecek konusunda sıkıntı çekmemek için tarlalar ve meyve bahçeleri yapıyoruz. Banished oynayan varsa görev dağılımı konusunda yabancılık çekmeyecektir. Çünkü Kingdoms and Castles‘da da görev dağılımı yapmak zorundasınız. Örneğin tarlada çalışan birisini, birçok inşaat yaptığınız için inşaatçı olarak kısa süreliğine görevlendirebilirsiniz. Fakat o süre içerisinde tarlada hiçbir üretim olmayacağını ve oradaki hasattan mahrum kalacağınızı aklınızdan çıkartmayın.

Odunlar toplandı, yollar yapıldı ve başlangıç binaları inşa edildi. Geriye ne kaldı? Yeni madenlere yönelmek, vergi toplamak ve odun için bir üretim alanı. Beyaz taşları topluyor, vergi oranlarını ayarlıyor ve biraz da odun üretmek için gerekli binayı inşa ediyorsunuz. Görev dağılımını iyi yaptığınız sürece pek sorun yaşamıyorsunuz. Fakat her şeyden daha önce köyün mutluluğuna dikkat etmeniz gerekiyor. Mutluluk yüzde 50’nin altına indiği zaman bazıları köyden ayrılmayı tercih edebiliyor, ki bu onlar için doğru bir tercih gibi duruyor. Ayrıca ejderha ve kurt gibi bazı düşmanlar yüzünden de tehdit altındasınız. Buna göre strateji belirlemeli, duvar ölmeli, kuleler yapmalı ve köy halkını eğitmelisiniz.


Kingdoms and Castles incelemesi hakkında söyleyeceklerim bu kadar diyebilirim. Çünkü oyunu yeterince fazla oynamadığım çok açık bir şekilde ortada. Belki 3, belki 4 saat daha oynamam gerekiyor oyunu tam anlamıyla kavramak ve anlamak için. Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak Kingdoms and Castles satın alma sayfasına gidebilirsiniz. İyi oyunlar, pişman olmayacaksınız.


Kingdoms and Castles | Steam

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.