Isotiles 2 İncelemesi

Bugün, 12 Temmuz 2019’da çıkışını yapan Isotiles 2 isimli oyunun incelemesiyle karşınızdayım.

Isotiles 2, isminden de anlaşılacağı üzere 16 Haziran 2017’de çıkan Isotiles – Isometric Puzzle Game isimli oyunun devamı niteliğinde. Birinci oyunla arasında fazla olmasa da birkaç fark var. Bunlardan bir tanesi oyuna yeni bölümlerin eklenmiş olması, diğerleri de zeminlerin yenilenmiş olması. Zeminler konusunda kafanız karışmış olabilir, o zaman hızlıca oyun hakkındaki bilgileri sizlerle paylaşayım.

Isotiles 2, temelde bağımsız bir bulmaca çözme oyunu. Karakterimizle öncelikle karelerden oluşan bir haritada oyuna başlıyoruz. Oyunda bir hikaye veya ek bilgiler yok. Haritadan 1’den başlayarak giden bulmacaları seçiyor ve içine giriyoruz. İçine girdiğimiz, yani seçtiğimiz bulmacaları çözmeye başlıyoruz. Burada amacımız, tüm kareler üzerinden geçmek. Bu size basit görünebilir, fakat kafanızı oldukça yormanız gerekiyor çoğu bölümde. Zemindeki karelerin bazılarının üzerinden 2, bazılarının 3 kez geçmeniz gerekebiliyor. Bazı bölümlerde anahtara ulaşmanız, diğer kareye geçmeniz için geçişi anahtar ile açmanız gerekiyor. Gidişiniz, gelişiniz, karelere hangi yolu çizerek dokunacağınız hakkında güzel bir strateji belirlemeniz gerekiyor. Çocuklar için de, yetişkinler için de oldukça keyifli ve kafa yorulacak bir oyun diyebilirim Isotiles 2 için.

Oyunu tamamen fare (mouse) ile oynamanız mümkün fakat isterseniz klavyeyle de oynayabilirsiniz. Fareyle oynamak için gitmek istediğiniz kareye tıklamanız yeterli. Klavyeden oynamak isterseniz ise WASD tuşları hareket etmeye, R tuşu bölümü sıfırlamaya, Z tuşu yaptığınız hamleyi geri almaya ve ESC tuşu ise oyundan çıkmanıza yarıyor. Isotiles 2‘nin bir güzel yanı da hamlelerinizi geri aldığınızda bir sınırın olmaması. Yani; uzunca bir bölümde fark etmeden yanlış bir hamle yaptınız ve sona geldiğinizde tıkandınız, geri almanız gerekiyor. İsterseniz oynadığınız bölümü sıfırlayabilir ve tüm ilerlemenizi kaybedebilirsiniz. Eğer isterseniz de hamlelerinizi istediğiniz kadar geriye alabilir ve tamamen kilitlenmiş oyununuzu bölümün ortalarına kadar geriye sarabilirsiniz. Ayrıca yeni bölümlere geçmeniz için belirli bir bölümü bitirmeniz ya da belirli bir yolu izlemeniz gerekmemekte. İsterseniz sonuncu bölümden başlayın, isterseniz en sevdiğiniz sayıdan. Isotiles 2 bunu asla problem etmiyor ve size istediğiniz bulmacayı çözme özgürlüğünü sunuyor!

Fiyatı normalde 6,20 TL olan fakat şu an indirimle 4,34 TL’ye satılan Isotiles 2‘yi kaçırmamanızı tavsiye ediyorum. Oyun hem sizi düşünmeye zorluyor hem de oldukça eğlendiriyor. Bölüm dizaynları ve müzikleri de oldukça tatmin edici. Aşağıdaki linklere tıklayarak Isotiles ve Isotiles 2 oyunlarının Steam mağazası sayfalarına erişebilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.