Fallout Shelter İncelemesi

Fallout Shelter, üs kurma temalı simülasyon oyunuFallout Shelter‘ın en önemli özelliği ücretsiz bir oyun olması. Ayrıca hem bilgisayarda hem de telefonunuzda oynamanız mümkün. 

Hayatta kalma oyunlarını genel olarak sevsem bile, üs kurma temalı ve tek bir yerde kaldığımız ve gelişmeye odaklandığımız oyunları pek sevdiğim söylenemez. Bu konuda sadece tek bir oyun (This War of Mine) benim aklımı çelmeyi başarabilirdi.

Fallout Shelter‘da oyuna 1 oda ve 5 işçi ile başlıyoruz. Ayrıca başlangıçta $700 para da alıyoruz. Amacımız üssümüzü geliştirmek, elektrik, su gibi temel ihtiyaçları üretmek, zaman geçtikçe teknolojik çalışmalar yapmak ve kendi kendimize yetebilmeyi başarabilmek. 

Öncelikle bilmeniz gereken bazı temel bilgiler var. Fallout Shelter terimleri normale göre biraz farklılık gösteriyor.

İşçi/İnsan > Dwellers
Para > Caps
Dışarısı > Wasteland
Ödül Kutusu > Lunchbox

Dwellers kelimesini sığınakta yaşayan insanlar için, Caps kelimesini paramız için, Wasteland kelimesini dışarısı için ve Lunchbox kelimesini de içerisinden ödüller aldığımız kutular için kullanacağız.

Lunchbox, görevleri tamamladıkça kazanılıyor ve bunları açarak ödüller kazanıyoruz. Kıyafet, silah, para, elektrik, su gibi lüks malzemelerden temel ihtiyaç malzemelerine kadar her şeyi kazanabiliyoruz.

İşçilerin özelliklerinden bahsetmek gerekirse;

S – Strength: Fiziksel güç anlamına gelmektedir. Bu özelliği yüksek olan işçileri Power Plant odasında görevlendirebilirsiniz.

P – Perception: Algı anlamına gelmektedir. Bu özelliği yüksek olan işçileri Water Treatment odasında görevlendirebilirsiniz.

E – Endurance: Dayanıklılık anlamına gelmektedir. Bu özelliği yüksek olan işçileri keşfe (wasteland) gönderebilirsiniz.

C – Charisma: Karizma anlamına gelmektedir ve bu özelliği yüksek olan işçileri radyo istasyonunda çalıştırabilirsiniz.

I – Intelligence: Zeka anlamına gelmektedir. Klinik ve bilim laboratuvarında görevlendirebilirsiniz.

A – Agility: Hızlı hareket edebilmek anlamına gelmektedir, restoranda çalıştırabilirsiniz.

L – Luck: Şans demektir. Rush yaptığınız, yani üretimi hızlandırdığınız odalarda bu özelliği yüksek olan işçileri görevlendirebilirsiniz.

Keşif için oldukça fazla kişiyi göndermeye çalışın. Yaşayabilecekleri süre kadar keşif yapmalılar ve ellerinden gelenin en iyisini toplamalılar, oyunda eşya ve para dengesini sağlamanın en iyi yolu keşfe çıkmaktır. Nüfusunuz artmadığı zamanlarda işçilerin ilişkiye girip çocuk doğurmasını sağlayabilirsiniz. Böylece ekstra iş gücü kazanırsınız. Ayrıca hamile kalan işçi kadınlar, hamile oldukları halde işlerinde çalışmaya devam edebilirler.

Sığınak içindeki herkesi silahlandırmaya, görevine özel kıyafetlerini giydirmeye özen gösterin. Dışarıdan gelen saldırılara ve özellikle hızlandırmanın başarısız olduğu zamanlarda odalardan gelecek saldırılara karşı hazırlıklı olmuş olursunuz.

Beklenmeyen saldırılara karşı sığınak kapınızı güçlendirebilir ve en iyi iki işçinizi oraya gönderebilirsiniz. Bu işçiler saldırıyı oldukça uzun bir süre dışarıda tutacaktır.

Yan yana maksimum 3 oda birleştirebilirsiniz. Yani, bir odadan yan yana en fazla 3 tane yapabilirsiniz. Dördüncüyü yaptığınızda tamamen ayrı bir oda olacaktır ve diğer 3 odayla bağlantısı kalmayacaktır. Bu yüzden bunu dikkate almanızda ve planlarınızı ona göre yapmanızda fayda var.

Oyun sürükleyici ve zaman geçirmek için ideal. Gün içinde saatlerce oynanılacak bir oyun olduğunu -şahsen- sanmıyorum fakat yine de bu temadaki oyunlardan hoşlananlar için oldukça tatmin edici olacağına eminim.

Fallout Shelter 29 Mart 2017’de çıkışını yaptı ve Steam’de ücretsiz olarak indirilebilir. Ayrıca Android ve iOS platformlarında da Fallout Shelter‘ı oynamanız mümkün. Aşağıdaki bağlantıları kullanarak Fallout Shelter indirme sayfasına gidebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.