Darwin Project İncelemesi

Geçtiğimiz günlerde, günümüzde oldukça popüler olan Battle Royal türünün kenarda köşede kalmış, hak ettiği değeri görememiş üvey evladı Darwin Project‘i birkaç saat oynama fırsatı buldum. Size o birkaç saatteki deneyimlerimi, yani Darwin Project hakkında düşüncelerimi ve oyun hakkındaki iyi-kötü eleştirilerimi kısaca aktarmaya çalışacağım.

Darwin Project‘ten kısaca bahsetmek gerekirse; 9 Mart 2018’de çıkışını yapan çok oyunculu bir battle royal oyunu. Asıl amacı ve teması, diğer rakiplerine kıyasla “sadece hayatta kalma” ve “sadece rakip öldürme” odaklı değil, “gerçekten hayatta kalma” ve “stratejik düşünme” odaklı.

Oyunun haritası 7 parçadan oluşuyor. Diğer oyunlardaki “alan daralması” olayı, burada “parçaların devre dışı bırakılması” olarak karşımıza çıkıyor. Zaman ilerledikçe 7 parçadan herhangi biri rastgele kapatılıyor ve diğer parçalarda oyuna devam etmek zorunda kalıyoruz. Eşya toplamak oldukça zor durumda, yani benim oynadığım oyunlarda gerçekten de öyleydi. Oyun 10 kişiyle oynanıyor ve bildiğiniz gibi sona kalan kişi oyunu kazanmış oluyor. Ayrıca takımlı oynamanız da mümkün Darwin Project‘i.

Eşyaların oldukça nadir olduğu Darwin Project‘te; odun, deri ve parçalar topluyoruz. Diğer geniş haritalı oyunlar gibi olmadığından eşyalarınızı çok dikkatli kullanmalı ve savurgan olmamalısınız. Topladığımız bu eşyalar ile yükseltme (upgrade) yapıyoruz ve karakterimizi (sadece bir oyunluğuna) geliştiriyoruz. Saldırı gücümüzü, dayanıklılığımızı, canımızı oldukça yüksek hale getirebiliyor; daha çok saldırı eşyası (ok vs.) ve tuzaklar yapabiliyoruz.

Bir eşya topladıktan sonra arkanızda iz bırakıyorsunuz. Bir diğer oyuncu o eşyayı inceleyerek sizin nerede olduğunuzu kolaylıkla öğrenebiliyor ve sizi takip edebiliyor. Bu yüzden topladığınız eşyaların yakınına tuzaklar kurmanız rakibinizin canını azaltacaktır ve sizden uzak durmasını sağlayacaktır. Ayrıca hiç açılmamış bir kutunun yanına da tuzak kurabilir, eşya toplama umuduyla oraya giden rakibinize küçük bir sürpriz yapabilirsiniz.


Oyunda bir de tuzaklara ek olarak özel yetenekler mevcut. Işınlanabilir, bir saldırı anında etrafınıza koruma duvarı örebilir, ip ile rakiplerinizi kendinize çekebilirsiniz. Rakiplerinizi öldürmek için ok veya baltanızı kullanabilirsiniz.

Her şey bununla da bitmiyor, ek olarak soğuğa karşı direncinizi artırmalı ve üşüdüğünüz zaman ateş yakıp kendinizi soğuktan korumalısınız. Ayrıca rakipleriniz yerinizi öğrenmesin diye ateşi söndürmeyi de unutmamalısınız.

Darwin Project temelde böyle bir oyun. İndirip denemenizi tavsiye ediyorum. Oyun 10 kişi ile oynansa bile rakip bulmak bazen zor olabiliyor. O yüzden beklerken pes etmemeniz gerektiğini de eklemeliyim. Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak Darwin Project‘in Steam mağazası sayfasına ulaşabilirsiniz. İyi oyunlar!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.