Cooking Witch İncelemesi

Bugün, VaragtP isimli geliştiricinin 18 Mayıs 2017’de yayınladığı Cooking Witch isimli oyunu inceliyoruz.

Cooking Witch, bağımsız bir basit eğlence oyunu. Cooking Witch oynanış konusunda oldukça kolay bir oyun. Ormanın ortasında verilen bir partide çocuklar ve babaları bulunuyor. Buraya bir cadı, yani biz, gidiyor ve sorun yaratmaya başlıyoruz. Yapmamız gereken iki şey var. Birincisi, çocukları yakalamak ve tek tek cadı kazanına atmak. İkincisi ise çocuklarını kurtarmaya çalışan babalara karşı dikkatli olmak ve ölmemek.
Gerçekten her konuda oldukça basit bir oyun Cooking Witch. Aylar boyu kütüphanemde duruyor olmasının sebebini henüz anladım. Fakat hiç yüzüne bakılmayacak bir oyun asla değil, oyunun bir sonu olmadığı için aralıklarla sıkılana kadar oynayabilirsiniz.

“Çocukları cadı kazanına atmak” ve “onlar piştikten sonra etlerini yemek” konusu size itici gelebilir fakat iki boyutlu bir oyun için bunlar pek dert edilecek şeyler değil. Çünkü oyunda şiddet yok, sadece puan toplamaya dayalı bir sistem mevcut.

Oyunda canımız, gücümüz ve zaman mevcut. Ayrıca bunlara ek olarak “yiyecek” var, oraya sonra gelelim. Öncelikle can, güç ve zaman nedir, ne işe yarar onlardan bahsedeyim. 

“Çocukları cadı kazanına attıktan sonra” birkaç saniye sonra kazanın çevresinden yıldız, kalp ve et fışkırıyor. Bu, attığınız çocuğa göre değişiyor. Çünkü her çocuğun kendine özel ödülleri mevcut. Buradaki yıldızları yiyerek/toplayarak süre kazanabilir, etleri yiyerek puan kazanabilir ve kalpleri yiyerek canımızı yenileyebiliriz.

Oyunu iki türlü oynayabilirsiniz. Birincisi çocukları korkutmadan, onları ürkütmeden sakince çocukları kaçırabilir ve pişirebilirsiniz. Aksi halde ne kadar çok çocuk ağlarsa babaları o kadar hızlı geliyor ve sayıları da oldukça fazlalaşıyor. Çünkü harita, üç rakibi kaldıramayacak kadar küçük gerçekten de.

Yukarıda bahsettiğim gibi “çocuklarını kurtarmaya çalışan babalar” bizi öldürmeye çalışıyor. Bizi vurmaya çalışan bu babalar, eğer başarılı olurlarsa canımızı oldukça fazla götürmeyi başarabiliyorlar. Bu yüzden çocukları kaçırırken oldukça dikkatli olmalıyız.

Ayrıca ekranın üstünde bir süre var ve bu süre bittiği zaman oyun da tamamlanmış sayılıyor. Bu yüzden, ne kadar çok süre, o kadar çok puan demektir. Yani, olabildiğince yıldız toplamalı ve sürenizi uzatmalısınız.

Kalp ve yıldız dışında tek bir şey var, o da et. Çocukları kazana attıktan sonra et kazanıyorsunuz ve bunları toplayarak puan elde ediyorsunuz. Bu puanlar, ana menüye geçtiğinizde size bazı iyileştirmeler yapma fırsatı sunuyor. Bu iyileştirmeler veya yükseltmeler ise şöyle; canımızı artırabiliyor, daha dayanıklı olabiliyoruz. Ayrıca kanca satın alıyor veya geliştiriyor, süpürgemizi de daha gelişmiş hale getirebiliyoruz.

Cooking Witch tamamen böyle bir oyun. Cooking Witch incelemesi için de daha fazla yazacak bir şey yok. Kesinlikle almalısınız veya sakın almayın demiyorum; vakit geçirmek için tercih edilebilir. Steam’de şu an 4,20 TL’ye satışta olan Cooking Witch‘i satın almak için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz. İyi oyunlar!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.