Beholder İncelemesi

Merhaba, bugün Beholder isimli bağımsız yapımdan bahsedeceğim.

Beholder, 9 Kasım 2016 tarihinde çıkışını yapan seçimlerin önemli olduğu bir strateji oyunu. Beholder‘ın dünyası tamamen bir distopya ve siz de burada hükûmetin görevlendirdiği bir apartman yöneticisisiniz.

Beholder oynanış ise şöyle; oyunun başlangıcında hükûmetin verdiği mecburi görevle bir apartmanın yöneticisi olarak görevlendiriliyoruz. Eski yönetici işini iyi yapmadığı için kovuluyor ve polisler tarafından hapse atılıyor. Şunu sorabilirsiniz: “Bir yönetici neyi yanlış yapmış ve hapse atılıyor olabilir?”, evet haklısınız. Bu soru gerçekten de tam yerinde bir soru. Fakat dediğim gibi, Beholder bir distopya, burada koşulsuz şartsız hizmet edilecek tek bir yer var; Hükûmet!

Beholder hikayesi ve Beholder yapılacaklar nedir bahsetmek gerekirse; eşimiz ve iki çocuğumuz ile oyunun başındaki kısa bir geçiş videosunun ardından apartmandaki dairemize yerleşiyoruz. Başlangıçta amirimiz bize görevimizi nasıl yapacağımızı, sonuçlarının neler olacağını anlatıyor. Tahmin edersiniz ki amacımız çöpleri toplamak ve komşularıma yardımcı olmak değil. Onları izlemek, evlerine girmek, özel hayatlarını kurcalamak ve onlar hakkında bilinen her şeyi deşifre etmek! Amirimiz tarafından bize tüm dairelerin anahtarı veriliyor ve komşularımız evde yokken onların evine rahatlıkla girebiliyoruz. Hatta girmeyi bırakın, tüm eşyalarını tek tek arıyor, şüpheli olanları not ediyor, gerekirse onları doyasıya izleyebilmek için evlerine kameralar bile yerleştirebiliyoruz. Kişilerle konuşma esnasında bize söylenen en ufak bilgiyi bile (örneğin, bir kişinin alkol içmeyi sevdiği gibi) not ediyoruz ve günü gelince bunu o kişiye karşı kullanabiliyoruz.

Yalan söylemek istemiyorum, Beholder‘ı ortalama bir saat oynayabildim. Oyunda bazı şeyleri yapamamış olsam bile temel olarak tüm her şeyi kavradım diyebilirim. İsterseniz Beholder hakkında diğer bildiklerimden de bahsedeyim.

Beholder‘da komşularımızı tanıyor, özel hayatlarına burnumuzu sokuyor, evlerine kamera yerleştirerek dakika dakika izliyoruz. Fakat her şey bununla bitmiyor. Komşularımız hakkında edindiğimiz bilgileri topluyor, not alıyor ve hükûmete raporluyoruz. Her gün yeni bir yasak geliyor ve biz de bu yasaklara karşı komşularımızı daha sık denetlemeye ve daha sık raporlamaya başlıyoruz. Eğer bir komşumuzun açığını fark edersek ama onu raporlamak, yani ifşa etmek istemezsek ona şantaj yapabiliyoruz. Fakat yine de bir zaman sonra şantaj da yetersiz kalabiliyor(-muş). Ne işe yaradığını ilk oynadığımda çözemedim fakat komşularımızın eşyalarını çalabiliyoruz. Yine de oyun, bu konu hakkında sizi uyarıyor ve hırsızlık yapanların en ağır şekilde cezalandırılacağını söylüyor.

Papers, Please oynadıysanız büyük ihtimalle Beholder‘a kolaylıkla alışabilisiniz. Papers, Please’de her gün hükûmet tarafından gelen şartları değerlendirmek ve görevleri yerine getirmek zorundaydık; bu olay tamamen Beholder için de geçerli.

Eğer George Orwell isimli yazarın 1984 romanını okuduysanız, Beholder size o kitabı neredeyse birebir yaşatmayı başarıyor. Bu yüzden, kitabı okuduysanız ve beğendiyseniz, Beholder için de aynı duyguları hissedebilirsiniz.

1984 gibi oyunlar arıyorsanız, Beholder tamamen 1984 oyunu. Beholder’ın birden çok sonu olduğu söyleniyor. Beholder bütün sonları görmek yaklaşık 20 saat kadar sürüyor(-muş). Neredeyse her seçiminizin oyunun sonuna etkisi olduğunu da unutmayın. 

Oyunun eleştirilecek tek bir yanı var diyebilirim, o da başlangıçta oyuna adapte olmanız biraz zor olabilir. Özellikle komşuların evindeyken her an gelebilirler korkusu ve hükûmetin verdiği görevlerin zamana karşı olması sizi başlangıçta oldukça tedirgin edebilir. Fakat bunun bir eleştiri olduğu pek söylenemez, çünkü nasıl olsa en fazla 20 dakikanın ardından Beholder‘a alışabilirsiniz.


Beholder nasıl indirilir diye soruyorsanız aşağıdaki bağlantılara tıklayarak oyunun Steam mağazası sayfasına gidebilirsiniz. Normal satış fiyatı 18 TL olsa da Steam indirimlerinde 2,70 TL’ye kadar düşebilen bir oyun Beholder. Ayrıca 16 Eylül 2019’a kadar yüzde 85 indirim ile 2,70 TL’ye satın almanız mümkün! Bu fırsatı kaçırmayın derim, kesinlikle zevk alacaksınız. İyi eğlenceler!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.