Ace of Words İncelemesi

Merhaba, bugün kelime bulma oyunu Ace of Words hakkında birkaç bir şeyler yazmak istedim.

Ace of Words, aylardır, belki de yıllardır Steam kütüphanemde duran bir oyundu. Hem oynamadığım oyunları oynamak, hem de bu sayede incelemelerini yazmış olmak için yüzüne bakmadığım oyunların birçoğunu indirmeye karar verdim. Bunların ilk sırasında Ace of Words vardı.

Ace of Words‘e kısa bir bakış atarsak, kendisi standart bir kelime bulmacası veya kelime bulma oyunu. Size verilen 6 harf ve bir miktar süre ile üretebildiğiniz kadar 3 harfli, 4 harfli veya 5 harfli (6 var mı bilmiyorum, 6 kez oynadım ve denk gelmedi/ben bulamadım) kelimeler üretiyorsunuz. Böylece puan kazanıyor ve diğer kullanıcılar ile yarışıyorsunuz.
Ace of Words oynanış konusunda gerçekten kolaylık sağlıyor. Klavyeyi kullanarak kelimeleri yazabilir, enter tuşu ile onaylayabilir ve boşluk tuşu ile harflerin yerlerini değiştirebilirsiniz. Görselde sol üst köşede gördüğünüz çizgiler bulunmamış kelimeleri gösteriyor. Sağ üstte “Solutions 46” ise kaç tane kelime daha bulunabileceğini söylüyor. Ortadaki sarı çizgi ise sağdan sola doğru azalıyor ve süremizi temsil ediyor.


Ace of Words oyununda seviye geçme diye bir şey sanırım yok. Çünkü oyuna girdiğinizde direkt yeni oyuna başlıyor, rastgele harflerle bir şeyler uyduruyor ve süre bittikten sonra bir sonraki seviye yerine oyuna baştan başlıyorsunuz. Aslında İngilizce konusunda zayıf olanlar veya kelimeler üzerinden pratik yapmak isteyenler için çok yararlı bir oyun olduğu düşüncesindeyim. 

Ace of Words, burada incelemesini yazdığım çoğu oyun gibi bağımsız bir yapım. Bu da tasarım ve çeşitlilik konusunda sınırlı olduğunu gösteriyor bize. Fakat zaten temel amacı ve hatta tek amacı rastgele harflerden kelime üretmek olan bir oyunda ne kadar çeşitlilik arayabilirsiniz veya tasarımı ne kadar iyi olabilir bilemiyorum.
Steam’de 10 TL’ye satılan, başarımlar  ve koleksiyon kartlarına da sahip olan Ace of Words‘ü satın almak için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz. Şimdiden bol şans ve iyi eğlenceler!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.