The Walking Dead: Season One İncelemesi (Telltale Games)

Merhaba, bugün Telltale Games‘in en popüler ve bana göre en güzel oyunu (ve aynı zamanda oyun serisi) olan The Walking Dead: Season One‘dan uzun uzun bahsedeceğiz.

The Walking Dead, zengin hikayeli, point-and-click ve zombi temalı bir macera oyunu. Point & Click olması sizi yanıltmasın, oyunda her şeyi tamamen tıklayarak yönetmiyorsunuz. 

Başlangıç olarak -spoiler vermeden- The Walking Dead: Season One oyunundan bahsetmek gerekirse, Lee Everett isimli bir karakteri oynuyoruz. Lee, Georgia Üniversitesinde görevli bir tarih profesörü veya profesörüydü. Çünkü o, tüm olaylar başlarken hapishane yolundaydı. Sebebi ise karısının onu aldattığı senatörü öldürmesiydi. Hapishaneye giderken polis aracının kaza yapmasıyla birlikte Lee, kısmen de olsa özgürlüğüne kavuşuyor ve bir diğer önemli karakter olan Clementine isimli küçük bir kızla tanışıyor. Ardından ikisinin de hikayesi tam anlamıyla başlamış oluyor.

Oyunda verdiğiniz kararlar, diğer karakterlerin size karşı bakışını da etkiliyor. Eğer birisine karşı çok ters giderseniz, normal olarak o ve onun arkadaşları/ailesi de size karşı ters gitmeye başlıyor. Sizi savunmaları gerektiği yerde savunmuyor veya bir tartışmada size arka çıkmıyorlar. Aksi halde eğer birisine çok iyi davranırsanız, her zaman sizin arkanızda duruyor, gerek sözlü gerek yumruklu bir kavgada.

Yeni insanlar tanıyor, yeni maceralara çıkıyor ve çok riskli kararlar vermeye başlıyoruz. Kimin dost, kimin düşman olacağına, sorunları nasıl çözeceğimize kadar her şeyi düşünmeli ve uygulamalıyız. Ayrıca unutmayın, Clementine ve siz neredeyse bir ekipsiniz ve ne koşulda olursa olsun Clementine’ı tehlikeden uzak tutmak sizin birincil göreviniz.

The Walking Dead: Season One tek başına beş bölümden oluşuyor. Bunu bir televizyon dizisi gibi düşünebilirsiniz. The Walking Dead, The Walking Dead: A Telltale Games Series ismiyle 4 sezon, 1 yan hikaye ve 1 ek paket çıkartmış durumda. Yani neredeyse 6 sezonluk bir dizi izliyormuş, hatta o diziyi neredeyse siz yönetiyormuş gibi düşünebilirsiniz. İlerleyen günlerde serinin tüm oyunlarına da kısaca bir göz atacağız fakat şimdi, The Walking Dead: Season One oyunundan biraz daha bahsetme zamanı.

The Walking Dead sistem gereksinimleri konusunda canınızı sıkmanıza pek gerek yok. Çünkü grafikleri hiç ağır olmayan ve ekstra işlemci gücüne ihtiyaç duymayan The Walking Dead, bilgisayarınızın kaldıramayacağı bir yük değil. 

24 Nisan 2012’de çıkışını yapan The Walking Dead: Season One, Steam’de 48 başarıma ve koleksiyon kartlarına sahip. Maalesef The Walking Dead artık Steam mağazasında mevcut değil. Fakat oyunu oyun satış platformlarından Steam hediyesi veya kodu olarak satın almanız mümkün. Siz yine de Steam mağazasında oyunu incelemek isterseniz aşağıdaki bağlantıları kullanabilirsiniz. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere!


The Walking Dead | Steam

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.