The Walking Dead: 400 Days İncelemesi (Telltale Games)

Merhaba, bugün Telltale Games‘in The Walking Dead oyununa çıkartmış olduğu 400 Gün veya 400 Days ek paketinden bahsedeceğiz.

The Walking Dead 400 Gün ek paketi incelemesi, henüz The Walking Dead Season 1 oyununu oynamayanlar için birkaç spoiler içerebilir. Bu yüzden, ilk sezonu bitirmeden bu yazıyı okumanızı pek tavsiye etmiyorum.

Bu oyun serisiyle alakalı ilk yazımızda The Walking Dead oyununun ilk sezonundan ve genel olarak dinamiklerinden bahsetmiştik. Bu sefer, 400 Gün isimli indirilebilir içeriğin (ek paket veya DLC, ne demek isterseniz) konusundan bahsedeceğiz.

Bu kısa ama muazzam hikayemiz isminden de anlaşılacağı üzere 400 günlük bir süreci anlatıyor bize. Şu soruyu sormakta özgürsünüz: “Eğer 400 günlük hikaye işleniyorsa, neden kısa dedin?”. Evet, burası sizi biraz yanıltmış olabilir, o zaman açıklamama izin verin. The Walking Dead 400 Gün, beş farklı karakterin, farklı zaman dilimlerindeki hikayelerinden oluşuyor. Nasıl mı? İşte ilk günden son güne kadar The Walking Dead 400 Gün hikayesi şöyle;

Başlangıcı “Vince’in Hikayesi” ile yapıyoruz. İlk hikaye, bizi salgının 2. gününe götürüyor ve Vince ismindeki bir mahkumu kontrol ediyoruz.

Ardından “Wyatt’ın Hikayesi” geliyor. Salgının 41. gününde Wyatt ve Eddie isimli iki yakın arkadaşın hikayesine gidiyoruz. Genellikle kaybedilen ve nasıl kazanılacağı merak konusu olan taş kağıt makas oyunu da bu hikayede oynanıyor. Ben de The Walking Dead 400 Gün taş kağıt makas oyunu konusunda hep kaybeden tarafım, kazanmak mümkün mü araştırmadım fakat her seferinde kaybediyorum.


Günler ilerlerken sıra “Russell’ın Hikayesi“ne geliyor. Salgının 184. gününde yolda yürürken bize doğru yaklaşan bir aracı fark ediyoruz ve hikayenin ilk seçimiyle baş başa kalıyoruz. Saklanmayı veya araç tarafından görülmeyi tercih edebiliriz fakat her iki seçenekte de aracı kullanan Nate isimli karakter bizi fark ediyor ve hikayemize onunla devam ediyoruz.

Toplam beş parçadan oluşan hikayemizin dördüncüsü ise salgının 220. gününde Bonnie ile, yani “Bonnie’nin Hikayesi” ile devam ediyor. Yanımızda bir evli çift var ve hem onları hem de kendimizi dertten uzak tutmaya çalışırken, ayrıca bazı acımasız problemlerle de peşimizi bırakmıyor.


Son hikayemize geçerken salgının 236. ve 259. günlerine gidiyoruz. “Shel’in Hikayesi“, adından da anlayabileceğin gibi Shel‘i ve kardeşi Becca‘yı konu alıyor. Grubuyla birlikte bir bölgeye sığınan ve güvenli bir sığınak yapma girişiminde bulunan Shel, kardeşiyle birlikte bazı sert ve hayat değiştiren kararlar almak zorunda kalıyor.


Beş bölümden oluşan hikayemiz, beş bölüm oynandığı zaman bitmiyor. Salgının 400. gününde, yani hikayemizin son gününde her şeyi sonuca bağlayacak olan “Epilogue” bölümüne gidiyoruz. Bir kamp alanında toplanmış olan tüm karakterlerimiz, Tavia isimli bir kadın tarafından ziyaret ediliyor. Tavia, güvenli, yiyecek problemi olmayan, kısaca böyle zamanlar için muazzam denilebilecek bir sığınma evine (veya bir sığınağa) sahip olduklarını söylüyor. Ardından görevimiz, beş bölüm boyunca hayatlarına yön verdiğimiz karakterlerimizi bizimle gelmeleri için ikna etmek. Kimin sizle geleceğini; söyleyeceğiniz sözler ve inandırıcılığınız belirleyecek.


The Walking Dead Season One oyununun ardından çıkan ve The Walking Dead Season Two oyununa bağlanan; kısaca sezon 1 ile sezon 2 arasında köprü görevi gören The Walking Dead 400 Days, 3 Temmuz 2013’de çıkışını yaptı. Steam mağazasında artık satılmasa da, diğer oyun satış platformlarından Steam hediyesi veya kodu olarak satın almanız mümkün. Fakat siz yine de Steam mağazasında oyunu incelemek, yorumları okumak isterseniz aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere! 


The Walking Dead: 400 Days | Steam

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.