Black Friday Nedir?

Black Friday‘i hayatınız boyunca en az bir kere duymuş olmanız çok olası. Tüm mağazalarda, reklamlarda ve haberlerde Black Friday veya diğer bir adıyla Kara Cuma çılgınlığına denk gelebilirsiniz. Gelin, bu Black Friday nedir onu konuşalım.

Black Friday veya Kara Cuma, temelde bir alışveriş çılgınlığı. Amerika Birleşik Devletleri’nde her yıl Şükran Günü‘nün ardından gelen ilk cuma günü Black Friday olarak geçiyor. Black Friday‘de tüm mağazalar çılgınca indirim yaparken, tüketiciler de yıl boyu bekledikleri bu indirimlerin keyfini çıkartıyor ve genelde ihtiyacından çok daha fazla alışveriş yapıyor. 

Black Friday, Türkçe ismiyle Kara Cuma olduğu için bazı kesimlerden tepki görüyor ve ön yargıyla bakılıyor. Fakat Black Friday’in isminin hiçbir dini anlamı yok. Genellikle mağazalar sabahın çok erken saatlerinde, hatta gece vakti, yani hava karanlıkken açıldığı için bu güne Black Friday denildiği söylenir. Eğer Black Friday hakkında kötü bir düşünceniz varsa bunu aklınızdan çıkarabilirsiniz.

Black Friday ne zaman, Kara Cuma ne zaman diye soruyorsanız Şükran Günü ABD’de kasım ayının dördüncü perşembe gününde kullanıyor. Yani bu sene Şükran Günü 28 Kasım’a denk geliyor. Buna göre Black Friday indirimleri de 29 Kasım’da başlayacak. Fakat çoğu mağaza indirimleri çok daha erkenden, hatta hafta başından başlatıyor. İndirimlerin 25 Kasım Pazartesi günü başlayıp, 1 Aralık Pazar günü bitirilmesi çok olağan görünüyor.

Black Friday‘e çok az kaldı. Fiziksel ürünlerden, dijital ürünlere kadar birçok ürün indirime giriyor! Black Friday indirimleri sayesinde neler alacağınızı şimdiden düşündünüz mü?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.