This War of Mine İncelemesi

Merhaba, bugün savaş zamanı hayatta kalmaya çalışan bir grup sivili yönettiğimiz This War of Mine‘a göz atıyoruz.

This War of Mine, 14 Kasım 2014’de çıkışını yapan ve kısa sürede muazzam popülariteye erişen bir hayatta kalma oyunu. Gerek atmosferi, gerek erzak ve malzeme eksikliği nedeniyle sizi oldukça geren ve bağlayan bir oyun.

Temelde harabe bir eve sığınan bir grup insan, belirli bir süre boyunca (savaş bitene kadar) burada yaşam mücadelesi vermeye çalışıyor. Gece ve gündüz döngüsü olan bu oyunda, sabahları ev işlerini hallediyor, geceleri ise malzeme toplamaya çıkıyoruz. Sabahları dışarıya çıkmamız mümkün değil, çünkü keskin nişancılar sizi aydınlıkta rahatlıkla vurabilir! Geceleri ise toplayıcılık yapıyorsunuz. İsterseniz terk edilen bölgelere gidip kalan az sayıda eşyayı toplayabilir, isterseniz diğer binalardaki insanlarla takas yapmaya gidebilirsiniz veya yine diğer binalardaki insanları ziyaret edebilir, onlardan çalabilir veya onları öldürebilirsiniz. This War of Mine size hayatta kalma savaşınızı sürdürmek için gerekli olan tüm opsiyonları sunuyor.

Bazı şeylere gereğinden fazla dikkat etmeniz gerekiyor. Eğer gece toplayıcılık yaptığınız zaman masum birilerini öldürür veya onlardan çalarsanız, toplayıcılığa çıkan kişi başta olmak üzere evdekilerin çoğu bu durumdan etkileniyor. Önce üzülüyorlar, ardından depresyona giriyorlar ve son aşamada tamamen hiçbir iş yapamaz hale geliyorlar. Bu yüzden çok zorda kalmadıkça sizi kötü hissettirecek şeyler yapmamalı, yaparsanız bile kişilerin etkilenme düzeylerine göre onlara yetecek alkole sahip olduğunuzdan emin olmalısınız. Alkol, sigara, kahve gibi temel ihtiyaçlarla kişilerin kafalarını biraz meşgul edebilir; radyo yaparak haberleri dinlemeyi ve önünüzdeki günleri planlamayı sağlayabilir; evinizde yetiştiricilik yapabilir ve soba, fırın, yatak gibi eşyalarla yaşam kalitenizi artırabilirsiniz.


Her şeyin yanında oyunda sizi tatmin edebilecek kadar başarılı ve geniş olan bir craft sistemi mevcut. Kilitleri açmak için maymuncuk ve levye, eşyaları parçalamak için balta, kendimizi savunmak için bıçak ve silah, su toplamak, bitki yetiştirmek, güvenliği artırmak gibi sebeplerden de belli başlı eşyalar yapabilirsiniz. 
Steam’de şu an 31 TL fiyat etiketine sahip olan This War of Mine, size klasik oyun dışında birkaç alternatif daha sunuyor. This War of Mine Stories ile şu an sadece iki bölüm yayınlanmış olan hikaye modunu deneyimleyebilir, This War of Mine The Little Ones ek paketi ile ekstra sorumluluk alıp çocukları da oyuna dahil edebilirsiniz. Ayrıca This War of Mine War Child Charity ek paketini satın alarak War Child isimli sivil toplum kuruluşuna 2.10 TL, 18.50 TL veya 32 TL bağışlamanız mümkün. 

This War of Mine‘ın Steam mağaza sayfasına ulaşmak için aşağıdaki bağlantıya tıklayabilirsiniz. İyi oyunlar!

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.