She Sees Red İncelemesi

Merhaba, bugün She Sees Red isimli oyuna bir göz atıyoruz.

She Sees Red, kısaca seçimlerinizle hikayeye yön verdiğiniz bir suç ve drama oyunu. Aslında oyundan öte, bu bir film. Daha önce Late Shift gibi örnekleriyle karşılaşmıştık.

She Sees Red konusu ise; bir gece kulübünde birden çok cinayet işleyen bir karakteri yönetiyoruz. Gece kulübünde cinayet işlendiği ihbarını alan polisler, olay yerine hemen bir dedektif gönderiyor. Dedektif suçluyu yakalamak için elinden geleni yapmaya çalışıyor, biz de karakterimizin yapacağı seçimleri kontrol ederek olay örgüsünü (hikayeyi) yönlendirmeye/değiştirmeye çalışıyoruz.

Kişisel yorumlarımı eklemek gerekirse; oynanış süresi yaklaşık 30-40 dakika civarında. Yani bu, tüm sonları görmeniz için oyunu birden fazla kez oynamanız gerektiği düşünüldüğünde çok iyi bir zaman. Evet, bazıları verdiği paranın karşılığını almak ve oyundan aldığı keyfi artırmak istiyor olabilir, fakat 2 saatlik bir oyunu birden fazla kez aynı sahneler üzerinden tekrar tekrar oynamak size bir zaman sonra itici gelecektir. Yapımcı da (Rhinotales) bunu bana gönderdiği mesajda açıkça belirtmiş. Oyunun kısa olmasının temel amacı oyuncuyu sıkmamak ve tüm sonlar için birden çok kez başa dönmesi gerektiği için onu daha fazla yormamak.

She Sees Red hikayesine gelirsek, seçimler beklediğimden daha azdı. Bu “zengin hikayeli” bir oyundan çok, temelde formaliteden kararlar verdiğimiz standart bir FMV oyununun ötesine geçemiyor. Fakat çekimlerin kalitesi, profesyonellik ve özellikle seçimlerin ardından sahne geçişleri konusunda hiçbir eksiklerini göremedim.

Oyunda toplam 4 tane son var ve bunların hepsini görmeniz için yaklaşık 120 dakika oyunu oynamanız gerekiyor. Steam’de 15 tane başarım kazanma şansınız olsa da, maalesef bu oyunda koleksiyon kartları mevcut değil.

Ve son olarak, hikayeli oyunların olmazsa olmazı, dil seçenekleri! She Sees Red size başta Türkçe olmak üzere, İngilizce, Fransızca, İtalyanca, Almanca, Kastilya İspanyolcası, Korece, Lehçe, Portekizce, Rusça, Çekçe, Japonca ve Basitleştirilmiş Çince dillerini, yani toplamda 13 dil sunuyor. Hem oyunun arayüzü, hem de alt yazılar bu 13 dile çevrilmiş durumda. Fakat seslendirme konusunda sadece İngilizce ve Rusça var. Ayrıca oyunun orijinal dili Rusça, yani seslendirmelerin ağız hareketleriyle uyumunu istiyorsanız oyunu Rusça seslendirme ile oynamanızı tavsiye ederim, ben öyle yaptım. Çünkü İngilizce seslendirme pek fazla başarılı olmamız gibi görünüyor. Ne ortama uygun ses tonları vardı, ne de olması gerektiği gibi ağız hareketlerine uygun dublaj…

Bitirmeden kısa bir uyarı, filmde 1 dakikadan az bir süre çıplaklık içeren sahneler ve oldukça şiddet/kan içeren sahneler mevcut. Eğer bu konularda hassassanız, dikkatli bir şekilde oynamanızı tavsiye ediyorum.

Henüz Perşembe günü çıkışını yapan, yani 11 Temmuz 2019 çıkışlı olan She Sees Red, şu an Steam’de 16 TL fiyat etiketiyle satışa sunulmuş durumda. Çıkış haftasına özel yüzde 10 indirim ile 18 Temmuz akşamına kadar 14,40 TL’ye satın almanız mümkün. Oyunu satın almak için aşağıdaki bağlantıya tıklayabilirsiniz. Hoşça kalın! #sheseesred

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.