İnceleme | Prison Architect

Merhaba, yeni yazıma hoş geldin!

Bugün, favori oyunlarımdan biri olan ve bana onlarca saat harcatmış olan Prison Architect‘ten biraz bahsediyoruz.

Kısaca Prison Architect; bağımsız bir simülasyon ve strateji oyunu. Adından da anlaşılacağı gibi bir hapishane kuruyoruz/inşa ediyoruz ve sıkıntısız bir şekilde yönetmeye çalışıyoruz. Prison Architect, çoğu oyuncu tarafından bilinen ve sevilen bir oyun. Bağımsız yapımlardan hoşlanmayan kişilerin bile Prison Architect‘i bayıla bayıla oynadığına şahit oldum.

 Detaya girmek gerekirse Prison Architectstandart bir hapishane kurma ve yönetme simülasyonundan çok daha ötede bir oyun. Size verilen görevleri tamamlayarak, ağaç kesip satarak ve hatta mahkumların istihdam edildiği çalışma atölyeleri kurarak para kazanmanız mümkün. Hapishanenin tüm masrafları tamamen sizin cebinizden çıkıyor, bu yüzden yeni bir çalışan alırken gelir-gider tablosuna çok dikkat etmeniz gerekiyor. Tüm mahkumlara özel kalacak yer ayarlıyoruz, kimsenin dışarıda kalmasına izin vermemeliyiz. Bazıları tek kişilik, bazıları çift kişilik, bazıları da kocaman hücreler yapabiliyoruz. Aslında hücreleri oluşturmak çok basit; bir yatak, bir tuvalet, tamamdır. Fakat mahkumlarınızı baştan sona böylesine kötü, küçük ve imkanları kısıtlı hücrelerde tutmak sizin başınızı yakabiliyor! 


Prison Architect size; mutfak, kantin, ziyaret odası, çalışma alanı, sınıflar, çalışanlara özel odalar ve çok daha fazlasını sunmaktan çekinmiyor. Güvenliği en yüksek seviyeye çıkartmak için duvarlar, çitler örüyorsunuz; mahkumların boş zamanlarını geçirmeleri için yeşil alanlar oluşturup onların dolaşmasını ve spor yapmalarını sağlıyorsunuz; ailelerini özleyen mahkumların görüşmelerini rahatlıkla yapabilmeleri için ziyaret odaları kuruyorsunuz. Polis, avukat, aşçı, işçi ve daha birçok meslek grubunu hapishanede görevlendirebiliyorsunuz. Onlarca detayıyla size (yukarıda da bahsetmiş olduğum gibi) standart bir oyundan çok daha fazlasını sunuyor. 

Sistem gereksinimleri tarafına gelirsek, Prison Architect kesinlikle sistem isteyen veya sisteminizi yoran bir oyun değil, gönül rahatlığıyla standart bir bilgisayarda oynamanız mümkün. Ayrıca Windows’un yanında Mac OS X ve Linux işletim sistemlerini de destekliyor.

Prison Architect, Steam’de; başarımlara, koleksiyon kartlarına, bulut depolamaya ve atölyeye sahip. Bana göre Steam Workshop’a sahip olması harika bir şey, bu sayede istediğiniz çoğu şeyi oyuna ekleyebilirsiniz.

Bu sene dördüncü yılını dolduracak olan Prison Architect, şu an için Steam’de yüzde 75 indirimli satılmakta. 19 Nisan Cuma günü bitecek olan bu fırsatı kaçırmamak için aşağıdaki bağlantıya tıklayarak Prison Architect‘i satın alabilirsiniz.

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.