İnceleme | Stonehearth

Stonehearth, 25 Temmuz 2018’de çıkışını yapan bağımsız bir şehir kurma simülasyonu. Stonehearth‘a şehir kurma simülasyonu demek ne kadar doğru olur bilemiyorum. Çünkü Stonehearth‘ta büyük bir şehri değil, küçük bir köyü ve bir grup insanı yönetiyoruz. Cities: Skylines ve Tropico sonrasında girdiğim arayışta keşfettiğim Stonehearth, ilk gördüğüm an bile bana keyifli bir oyun deneyimi yaşatacak gibi duruyordu.

Grafikleri nedeniyle, yani her şeyin bloklardan oluşması nedeniyle kısmen de olsa Minecraft‘ı andıran bir oyun olsa da, genel olarak Stonehearth ve Minecraft arasında bloklardan oluşan grafikler hariç hiçbir benzerlik bulunmuyor. Stonehearth hakkında kısa bir özet geçilmesi gerekirse şöyle söyleyebilirim: Stonehearth, kendi köyümüzü kurduğumuz ve çeşitli saldırılara karşı köyümüzü koruduğumuz standart bir simülasyon/strateji oyunu. Fakat kesinlikle standart kelimesine aldırmayın. Eğer küçük ölçekli şehir kurma simülasyonlarını, bir diğer adıyla koloni simülatörlerini seviyorsanız, şüphesiz Stonehearth‘ı da çok seveceksiniz.

Stonehearth, başlangıçta, tüm karakterlerin, yani tüm köy halkının türünü, özelliklerini ve bunlarla birlikte başlangıçta bize verilecek malzemelerin tercihini bizim seçimimize sunuyor. Karakterleri, karakterlerin özelliklerini ve başlangıç malzemelerimizi seçtikten sonra oyuna başlıyoruz fakat başladıktan hemen sonra oldukça dikkatli olmalı ve birçok şeye kesinlikle dikkat etmeliyiz. Eğer sağlam, güçlü bir başlangıç yapmazsanız Stonehearth dünyasında oldukça zorlanabilirsiniz. Başlangıçta hemen yiyecek kaynağı bulmalıyız; bunun için birkaç kişiyi çiftçi olarak görevlendirmeliyiz. Yiyeceğimiz yemeği bulduktan sonra köylülerin rahat etmesi, yemeklerini rahat yiyebilmesi için masa ve sandalye gibi basit görünen fakat köylülerin mutluluğunu büyük ölçüde etkileyen konuları halletmeye çalışmalıyız. Bunun yanında köylülerin yerde oldukça rahatsız bir şekilde yatmaması, güzelce dinlenebilmesi için yeterli sayıda yatak üretmeliyiz ve her köylünün gece yatağında rahat bir şekilde uyumasını sağlamalıyız. Bunların hemen ardından her meslek için en az bir köylüyü görevlendirmeli, ticaret yapmaya başlamalı, ilerleyen zamanlarda gelecek saldırılar için köyümüzün güvenliğini artırmalıyız. 

Stonehearth oldukça beğenerek oynadığım ve her dakikasında keyif aldığım muhteşem bir oyun. Steam‘de oldukça popüler olan ve binlerce olumlu incelemeye sahip olan Stonehearth, şu an için 32 TL fiyatına satılıyor. Çoğu zaman indirime girmeyen Stonehearth, çok nadir de olsa yüzde 25 indirimle 24 TL’ye kadar düşebiliyor. Stonehearth sistem gereksinimleri ortalamanın üstünde ve bu nedenle Stonehearth‘ı satın almadan önce sisteminizin yeterli olup olmadığına bir göz atmanız gerekebilir. Stonehearth Türkçe dil desteğine maalesef sahip değil fakat oyunda çok yoğun bir dil olmadığı için büyük ihtimalle pek sorun yaşamayacaksınız. Stonehearth‘i kesinlikle oynamanızı öneriyorum. Stonehearth‘ı satın almak için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Stonehearth’a inceleme puanım 89/100.

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir