İnceleme | Late Shift

Late Shift, 18 Nisan 2017 tarihinde çıkışını yapan bağımsız bir aksiyon oyunu. Zengin hikayesiyle ve seçimlerin hikayeye yön vermesiyle dikkat çeken Late Shift, FMV türündeki en popüler yapımlardan birisi. FMV, Full Motion Video isminin kısaltılmış hali ve Türkçe’ye direkt Tam Hareketli Video olarak çevrilebilir. FMV oyunları, grafikleri konusunda diğer oyunlardan ayrılıyor çünkü buradaki grafikler yapay değil, tamamen gerçek. Late Shift‘i, hatta genel olarak tüm FMV oyunlarını oynarken tıpkı bir film izliyor ve ona yön veriyor gibi hissediyoruz.

Geceleri otoparkta güvenlik olarak çalışan ve üniversite öğrencisi olan ana karakterimiz, kendini aniden ve zorla bir soygun planının içine dahil olurken buluyor. Temel olarak seçimlerle hikayeye yön verdiğimiz oyunlardan hiçbir farkı olmayan Late Shift, kaliteli ve sürükleyici hikayesiyle, oynayanları fazlasıyla tatmin etmeyi başarıyor. Yaklaşık 70 dakikalık hikaye boyunca aşkı da, korkuyu da, aksiyonu da yaşatıyor bize Late Shift. Oyunda toplamda 7 ayrı son bulunuyor ve bu sayede oyunun oynanış süresi ortalama 400 dakikaya yükselmiş oluyor. Oyunculuklar, hikayenin akışı, seçimler, sesler ve daha birçoğu. Late Shift hakkında olumsuz bir şey söylemek gerçekten de pek mümkün değil.

Late Shift hakkında eleştirilmesi gereken birkaç yer var tabi, onlardan da bahsetmek isterim: Oyun, 7 ayrı sondan oluşuyor ve bu sonları görmek için mecburen oyunu toplamda 7 kez baştan oynayıp, bitirmeniz gerekiyor. Evet, her seferinde birbirinden farklı seçimler yapacaksınız fakat ortalama 70 dakikalık bir oyunu 7 kez bitirmek yerine, ortalama 90 dakikalık bir oyunu 3 kere bitirmeyi tercih ederim açıkçası. Bununla bağlantılı olarak, yani oyunun 7 ayrı sonu olmasına bağlantılı olarak, bazı sahneler değiştirilebilir veya çeşitlendirilebilirdi. Oyunu 7 kez oynarken 7 kez aynı sahneleri üst üste görmek biraz sıkıcı olabiliyor. Genel olarak hikayenin akışı nedeniyle sabit sahneler zaten değiştirilemez fakat örneğin taksiye binilen bir sahne değişik bir açıyla birden farklı kez çekilebilirdi. Fakat dediğim gibi, Late Shift hakkında kötü bir şey söylemek pek mümkün değil çünkü oyun gerçekten iyi ve bu nedenle benim eleştirilerim de anca bu kadar olumsuz olabiliyor.

Late Shift, genel olarak çok başarılı ve keyifli bir oyun. Late Shift sistem gereksinimleri konusunda biraz sıkıntı yaratabilir, çünkü Late Shift‘i oynamak için orta düzeyde bir bilgisayara sahip olmanız gerekiyor. Late Shift Türkçe dil desteğine sahip ve bu, hikaye odaklı bir oyun olduğu düşünülünce müthiş bir avantaj. Fakat maalesef Late Shift Türkçe seslendirmeye sahip değil; zaten oyunu dublajlı oynamak, bütün keyfinizi kaçıracaktır, buna eminim. Late Shift, şu an için Steam‘de 21 TL fiyatından satılıyor fakat indirim dönemlerinde yüzde 51 indirimle 10,29 TL fiyatına da satın alınabiliyor. Late Shift‘i oldukça severek oynadım ve bu nedenle Late Shift‘i kesinlikle öneriyorum.

Late Shift’e inceleme puanım 82/100.

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir