İnceleme | Birdbox

Merhaba, yeni yazıma hoş geldin.

Okuldan, oyunlardan ve özellikle izlediğim dizilerden fırsat oldukça film izlemeye çalışıyorum. Bu siteyi açtığım günden sonra izleme fırsatı bulduğum ilk film Bird Box oldu.

Kısaca Bird Box; yapımcılığı Suanne Bier tarafından üstlenilen, başrolde Sandra Bullock‘ın (filmde Malorie) yer aldığı 2018 çıkışlı bir gerilim filmi.

Öncelikle, Don’t Breathe (Nefesini Tut), A Quiet Place (Sessiz Bir Yer) ve The Mist (Öldüren Sis) filmlerinin hepsini izlediği belirteyim. Bu üç filmi, hatta sadece birini izleyen birisi, direkt olarak Bird Box‘ın bunlarla aynı yolda yürüdüğünü fark edebilir. The Mist biraz alakasız sayılabilir, beni pek etkilememiş de olabilir; fakat Don’t Breathe ve A Quiet Place gibi (bana göre) muazzam filmleri izledikten sonra Bird Box bunların yanında gerçekten çok ucuz kaldı.

Filmi eleştirmeye tam anlamıyla geçmeden önce isterseniz biraz filmin içeriğinden bahsedeyim. Film, A Quiet Place‘de yer alan konuşursan ölürsün mantığının benzerini işliyor; bakarsan ölürsün. Filmde yer alan gizemli bir güç, kendisine bakan insanların beynini anında etki altına alıyor ve kendilerini en kısa sürede öldürmelerini sağlıyor. Film boyunca bu “güç“, biraz rüzgar ve biraz da yaprakların uçuşması olarak gösteriliyor. 

Bu “güçten” korunmaya çalışan insanlar, bir araya gelip, kapalı bir alanda saklanmaya çalışıyorlar. Çünkü dışarıya çıplak gözle çıkmaları mümkün değil. Gözlerini kapatarak, bağlayarak dışarıya çıktıklarında ise tahmin edebileceğiniz gibi hareket kapasiteleri de oldukça aza iniyor.Bunun yanı sıra, “gücün” etkisi altına girenler ikiye ayrılıyor. Büyük çoğunluğu hemen kendini öldürme yolunu seçerken, diğerleri de -onların deyimiyle- “güzelliği” herkesin görmesi gerektiğini düşünüyorlar. Hatta bu amaç uğruna yaşıyor, tüm evleri teker teker kontrol ediyor ve insanların güzelliği” görmelerini sağlıyorlar.

Film sizi, yüzde 98’i ve hatta daha fazlasında germiyor. Kendisini bir gerilim filmi olarak nitelendirse de, gerilim filmi olması için filmin senaryosunun tamamen yeniden yazılması gerekiyor.

Bana göre 10 üzerinden maksimum 6 alacak bir film, ki bu benim vasata çok yakın filmlere verdiğim bir puan. IMDB’ye baktığımda izleyenlerin çoğunun benimle aynı fikirde olduğunu görüyorum, çünkü Bird Box’ın IMDB ortalaması yalnızca 6.6‘da kalmış.

İlk kez bir film incelemesi/eleştirmesi yazıyorum. Bu yüzden hatalar, gereksiz detaylar ve belki de alakasız cümleler olabilir. Siz de Bird Box filmiyle alakalı fikirlerinizi aşağıya yorum olarak yazabilirsiniz. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere!***Filmi henüz izlemeyenler için SPOILER içerebilir.***

Kısa örnekler vermek gerekirse;

1- Eve sonradan giren “iş adamı” bir tek beni mi rahatsız etti?: Film oldukça sakin ve hoş ilerlerken, gruba en son katılan adam beni oldukça rahatsız etti. Öncelikle hamile olan diğer kadının ne amaçla kapıyı açtığı, nasıl kimseye görünmediği şüpheli. Adamın kötü bir oyuncu olmasından mıdır, yoksa senaryo gerçekten öyle mi gerektiriyordur bilemem; fakat kendisi gerçekten izleyiciyi (ya da sadece beni) çok rahatsız etti. Hareketleri, tavırları ve konuşması, hatta gruba sonradan katılması bile “kesin var bu adamda bir şeyler” dedirtmeyi başardı. Dediğim gibi, belki senaryo öyle gerektiriyordur, kim bilir? Fakat üzgünüm, böyle yapılarak bir gerilim filmi olunmuyor, kimse “gerilmiyor“. 
ve ikinci olarak, filmin finali beni gerçekten tatmin etmedi. 


1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.